• 01 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.8130
  •  GBP / BGN 2.3377
  •  CHF / BGN 2.0544
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Цветелина Пенкова и Манол Генов проведоха среща в Брюксел със зам. председател на Европейската комисия – Тереза Рибера

Цветелина Пенкова и Манол Генов проведоха среща в Брюксел със зам. председател на Европейската комисия – Тереза Рибера

/КРОСС/ В централата на Партията на европейските социалисти (ПЕС) в Брюксел се проведе работна среща по въпросите, свързани с околната среда, на която се събраха водещи политици от Европа. В срещата участваха Манол Генов, българският министър на околната среда и водите на, Тереса Рибера, изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, министърът на околната среда на Дания Магнус Хойнике, държавният секретар по околната среда на Испания Уго Моран Фернандес, вицепрезидентът на S&D в Европейския парламент Мохамед Чахим, заместник-генералният секретар на ПЕС Йонек Поле и българският евродепутат и заместник-председател на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика (ITRE) Цветелина Пенкова.

Основни теми на дискусията бяха Чистата индустриална сделка и глобалните екологични политики. Във фокуса на разговорите бе модернизацията на индустрията, като участниците подчертаха необходимостта от инвестиции в чисти технологии, които да засилят конкурентоспособността на Европа. От решаващо значение ще бъде осигуряването на достъпна и ефективно произведена енергия, както и подготовката на работниците за т.нар. нови индустрии. „Трансформацията трябва да бъде социално отговорна и справедлива. Инвестициите в иновации и умения ще ни позволят да създадем икономика, която е в полза както на околната среда, така и на гражданите", заяви евродепутатът Цветелина Пенкова. Тя допълни: „Основният приоритет пред ЕС в областта на енергийните и климатичните политики този мандат ще е да намалим сметките на домакинствата и индустрията. Само така можем да си върнем производствата в България и ЕС и да осигурим високоплатени работни места. Чистата индустриална сделка е продължението на европейските политики в тази сфера и тя трябва да допринесе за повече инвестиции в реални и чисти производства."

Министър Манол Генов подчерта, че ускоряването на декарбонизацията не трябва да подкопава екологичните разрешителни режими, като изтъкна, че най-голямото предизвикателство остава финансирането. Той акцентира върху необходимостта от географски балансиран достъп до финансови ресурси, особено за малките и средни предприятия, и призова за създаването на единен пазар за вторични суровини. „България и други държави от региона изминаха дълъг път в прехода към чиста енергия и направихме много компромиси. Сега е от ключово значение да изградим енергиен пазар, който да осигури достъпна електроенергия и да запази конкурентоспособността на индустрията", коментира министър Генов. „Постигането на действително ефективен, приобщаващи справедлив преход е възможен само при балансирани решения за справяне с енергийните, икономическите и социалните предизвикателства.", добави министър Генов.

Един от основните въпроси в рамките на дебата бе и бъдещето на енергийния пазар в Европа. Министър Генов подчерта, че за да се осигури стабилност на цените, южните и източните държави трябва да имат достъп до по-евтина енергия от Северна Европа и това може да се случи чрез изграждане на свързана електропреносна мрежа.

В заключение представителите на ПЕС подчертаха необходимостта от политики, които съчетават достъпна енергия, развитие на кръговата икономика и инвестиции в иновации. Срещата затвърди ангажимента на социалистите за чист, справедлив и конкурентоспособен преход, който гарантира екологична отговорност и социална справедливост.

 

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

Анонимен

България отново е на погрешната страна на историята. Вместо да е в Коалицията на Тръмп, настояващ за незабавен мир в Украйна, за прекратяване на братоубийствената война с един милион убити и ранени и осъждащ „източната политика“ на НАТО, провокирала действията на Русия в Украйна, България безразсъдно влиза в Коалицията на войната. Коалицията на желаещите е другото име на войната с Русия, след която отново ни чака национална катастрофа и репарации. Дали този ще ни се размине само с водите на Арда? ………….. 1 март 1941 г. Виена. Премиерът Богдан Филов, в присъствието на външния министър на Нацистка Германия Рибентроп, парафира влизането на Царство България в Тристранния пакт 27 март 2025 г. Париж. Премиерът Росен Желязков е при президента Макрон, за да вкара България в Коалицията на желаещите война с Русия Велизар Енчев

28.03.2025 13:58:40

Анонимен

манол генов - поредният бандит в управлението на територията....

28.03.2025 13:29:03

  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.