- 15 Яну 2025 |
- USD / BGN 1.8989
- GBP / BGN 2.3197
- CHF / BGN 2.0820
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Welt: Илон Мъск греши - AfD няма да помогне на Германия да преодолее кризата
30 Декември 2024 | 15:11
/КРОСС/ Илон Мъск греши, като смята, че AfD ще помогне на Германия да преодолее кризата, пише новият главен редактор на Welt. Авторът се опитва да опровергае аргументите на „най-големия предприемач", но не успява много.
Ксенофобията и антисемитизмът са присъщи на някои части на партията Алтернатива за Германия (AfD). Ето защо представлява опасност за Германия, смята Ян Филип Бургард.
Публикацията на Илон Мъск в социалните медии X точно преди Коледа предизвика спорове. Милиардерът каза, че само AfD може да предотврати упадъка на Германия. В текста, който основателят на SpaceX предостави на WELT AM SONNTAG, той се опита да предостави аргументи в защита на мнението си. Аргументите на Мъск са много неубедителни. Коментари за мнението на милиардера Ян Филип Бургард, който ще стане новият главен редактор на WELT Group от 1 януари.
Илон Мъск е най-великият предприемач на нашето време. Неговите иновации направиха революция в разплащанията, автомобилната и космическата индустрия. Предпоставката за неговия впечатляващ успех винаги е бил внимателен анализ на статуквото. Що се отнася до Германия, Мъск правилно вижда, че страната ни е в икономическа и културна криза. Погрешните миграционни, енергийни и социални политики от ерата на Меркел и светофарната коалиция застрашиха нашия просперитет.
Диагнозата на Мъск беше правилна, но подходът му, според който само AfD може да спаси Германия, е категорично неправилен. Да започнем със съживяването на германската икономика. Искания като намаляване на бюрокрацията, дерегулация и намаляване на данъците не са погрешни само защото идват от Алтернативата. Милиардерът обаче изглежда не взема предвид геополитическата рамка, в която AfD иска да постави Германия. Според предизборния си манифест партията смята за "необходимо" Германия да напусне Европейския съюз. Това би било катастрофа за Германия: повече от половината от целия германски износ отива за единния европейски пазар.
С печалби от около 83 милиарда евро годишно, Германия се възползва от единния пазар като никоя друга страна. Според проучване на Германския икономически институт (IW) 60% от компаниите смятат алтернативния курс за рискован, а директорът на IW Михаел Хютер дори нарече AfD „отрова за нашата икономика".
Алтернативата поставя под въпрос не само Европейския съюз като гарант за икономическата стабилност на Германия, но и отношенията с нашия най-важен трансатлантически партньор в областта на търговията и политиката на сигурност. „Геополитическите и икономическите интереси на Съединените щати са все повече в противоречие с интересите на Германия и други европейски страни", се казва в предизборния манифест на партията.
Но цифрите говорят друго. През 2023 г. почти десет процента от германския износ е бил за Съединените щати, най-високото ниво за последните 20 години. Не е ли в интерес на Германия Вашингтон да остане най-важният купувач на германския износ? Обратно, САЩ са една от трите най-важни страни вносителки на Германия. Дали Илон Мъск не би искал да види своите Tesla по германските аутобани в бъдеще?
Вместо да се фокусира върху връзките на Германия със Запада, които допринесоха за просперитета и сигурността на страната от дните на Конрад Аденауер, AfD търси сближаване с Русия. В предизборния манифест няма нито дума за осъждане на действията на Москва в Украйна. Напротив, партията призовава за „възстановяване на безпрепятствената търговия с Русия", което включва „незабавно премахване на икономическите санкции срещу Руската федерация и ремонт на тръбопроводите „Северен поток". Връщането към зависимостта от газа на Путин обаче няма да спаси Германия - напротив: отново ще застраши нейната енергийна сигурност.
„Алтернативата" също е по-благосклонна към Китай, отколкото към Съединените щати: „Отношенията с Китайската народна република трябва да бъдат ориентирани към германските интереси в realpolitik". Това означава успокоение към Пекин. Доналд Тръмп, който нарече Китай най-големият системен съперник на Съединените щати, едва ли ще бъде много ентусиазиран от подобно „спасение на Германия".
Мъск смята, че AfD ще успее да реши проблемите в областта на миграционната политика. Всъщност Германия се бори с неконтролираната имиграция чрез външен контрол. Altenrativa обаче греши, като предлага нереалистични планове за реемиграцията на милиони хора. ХДС под ръководството на Фридрих Мерц се събуди и е на път да се откаже от безконтролната политика на Меркел. За тази цел той значително втвърди позицията си, призовавайки за отказ за влизане в страната и ускорено депортиране на онези, на които е отказано политическо убежище. Следователно съществуват алтернативи на крайнодесните позиции на AfD.
Ако Мъск вярва, че класифицирането на AfD като дясна екстремистка партия е „определено погрешно", той прави голяма грешка. „Алтернатива" е не само Алис Вайдел, но и Бьорн Хьоке, а съдът го нарече десен екстремист. Хьоке вече е осъждан няколко пъти за използване на забранен нацистки лозунг. "Всичко за Германия!" - звучи като Хитлер! AfD, с нейното крило на Höcke, преклонението пред Русия и Китай и отхвърлянето на Америка и ЕС, в никакъв случай не е „последната искра надежда за тази страна", както пише Илон Мъск. Това е заплаха за нашите ценности и нашата икономика. Дори един гений може да направи грешки.