-
17 Май 2025 |
USD / BGN 1.7472
GBP / BGN 2.3209
CHF / BGN 2.0849
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
Талантливи ученици с награди за проучвания на диабета, роботиката и Космоса

25 Април 2025 | 20:46

/КРОСС/ Талантливи ученици бяха наградени за разработването на научни проекти, които да подпомогнат борбата срещу захарния диабет, развитието на роботиката и изследването на Космоса. С научните си проучвания те станаха големите победители в тазгодишното издание на Националния конкурс „Млади таланти". Наградите бяха връчени в МОН от заместник-министъра на образованието и науката акад. Николай Витанов.
Александра Николова от ППМГ „Акад. Никола Обрешков" в Бургас изследва възможността за използване на растителни екстракти като средство за терапия в борбата срещу захарния диабет.
Стоян Ганчев от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов" в Пловдив разработи проект „Biologically Inspired Hierarchical Vision-Language-Action System for Robotics", с който се стреми да създаде роботизирана система, която имитира начина, по който живите организми възприемат света, обработват информацията и реагират на околната среда.
Изследването на Елена Йорданова от Математическата гимназия „Баба Тонка" в Русе допринася за по-точното разбиране на разширяването на Вселената и космологичните модели.
Разработките на талантливите ученици показват висок научен потенциал, креативност и ангажираност към съвременните глобални теми. За новаторските си изследвания те получиха парична награда по 2000 лева и възможност да представят страната ни на Европейския конкурс за млади учени през септември в град Рига, Латвия, на чието последно издание първа награда спечели българска ученичка.
„За 27 поредна година МОН провежда тази инициатива, с която насърчава младите хора - ученици и студенти, с интерес към науката и научните изследвания, да развиват и изявят своите знания и умения", отбеляза акад. Витанов. Заместник-министърът поздрави младите таланти за научните им постижения, но изказа и признателност за работата и отдадеността на техните научни ръководители, учители, родители, които са ги подкрепяли в начинанията.
Тазгодишното издание на конкурса бележи истински рекорд по брой подадени проекти и участници. Научното жури разгледа над 63 разработки от 100 млади изследователи, като най-голям брой подадени проекти има от София, Бургас, Варна, Пловдив, Велико Търново, Русе и Плевен.
Директорът на дирекция „Наука" в МОН д-р Милена Дамянова връчи и поощрителни награди за още три проекта. Елица Декова и Яна Йорданова от Американски колеж в София бяха отличени за изследването им в сферата на дискретната математика. Разработката на Симона Гагарова от СМГ помага за създаването на по-устойчиви мрежи и защитни системи за киберсигурност и защита от компютърни заплахи. Третият награден проект беше на Никола Великов от Математическа гимназия „Баба Тонка" в Русе, който подкрепя борбата срещу фалшивите новини и дезинформацията в онлайн пространството. Всички отличени проекти получиха за награда по 1500 лева.
За Световното научно младежко изложение в Абу Даби, което ще се проведе през есента, са избрани да участват Александр Рожков и Александър Миланов от Математическата гимназия във Варна и Владислав Начев от Американски колеж в София.
Във форума „Swiss Talent" в Швейцария ще се включи Виктория Спасова от Софийския университет „Св. Климент Охридски".
Дарий Топузов от ТУЕС към ТУ- София ще участва в лятната изследователска школа по математика и информатика за ученици към БАН. Виктор Стоянов, седмокласник от ОУ „Бачо Киро" във Велико Търново, получи грамота за най-млад участник в инициативата.
Емил Мирчев и Калина и Екатерина Колеви от НПМГ в София бяха наградени за постижения в хранителните технологии, а всички участници, достигнали до финала на конкурса, получиха грамоти.
Провеждането на инициативата за поредна година се подпомогна от Института по математика и информатика към БАН. На събитието присъстваха още председателят на научното жури проф. д-р Емил Колев, член-кореспондентът проф. Петър Бойваленков - директор на института, доц. Десислава Абаджиева, доц. Владимир Божилов, експерти, научни ръководители, родители и др.
Допълнителна информация:
Първите три награди са за проектите:
-
„Biologically Inspired Hierarchical Vision-Language-Action System for Robotics" - Стоян Ганчев от Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов" в Пловдив.
-
„Инхибиране на слюнчена α-амилаза с хидроалкохолни екстракти от Bistorta major като терапевтична стратегия за борба със захарен диабет" - Александра Николова от ППМГ „Акад. Никола Обрешков" в Бургас.
-
Изчисляване на константата на Хъбъл посредством фотометрия на свръхнови от тип la - Елена Йорданова от Математическа гимназия в Русе.
Поощрителните награди са за проектите:
-
„Алгебрично изследване на забранена структура в интервални графи" - Елица Декова и Яна Йорданова от Американски колеж в София.
-
"Exploring the multi-robber damage number of a graph - Симона Гагарова от СМГ - София.
-
"PureMedia" - Никола Великов от Математическа гимназия „Баба Тонка" в Русе.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
17 Май 2025 | 16:40
В МОН действа щаб във връзка с проблемите с транспорта в София и предстоящите матури17 Май 2025 | 15:54
Близо 7400 са обажданията на Националната телефонна линия за деца 116 111 от началото на годината до първи май17 Май 2025 | 14:30
Румен Радев: Задълбочаването на двустранните отношения с Япония е приоритет за БългарияПОЛИТИКА