• 29 Апр 2025 |
  •  USD / BGN 1.7220
  •  GBP / BGN 2.2972
  •  CHF / BGN 2.0763
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Вицепрезидентът на ЕЦБ: Инфлацията ще намалее, но несигурността около митата е по-голяма, отколкото през пандемията

Вицепрезидентът на ЕЦБ: Инфлацията ще намалее, но несигурността около митата е по-голяма, отколкото през пандемията

/КРОСС/ Европейската централна банка очаква в средносрочен план инфлацията да се доближи до целта от 2 на сто, но трябва да се има предвид несигурността на сегашната среда, която е дори по-висока, отколкото по време на пандемията. Това заяви вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос в интервю за британския вестник "Сънди таймс", публикувано и на официалната страница на банката.

Прогнозите на ЕЦБ относно инфлацията не включват окончателното равнище на митата, наложени от САЩ и респективно от техните търговски партньори, тъй като настоящата ситуация е много нестабилна, подчерта Де Гиндос, цитиран от АФП.

"Всеки ден се налагат нови мита или се премахват вече обявена такава. Надявам се, че скоро ще имаме повече яснота относно плановете на американската администрация", добави той.

Въпреки несигурността "процесът на дезинфлация е на прав път", увери Де Гиндос, като каза, че инфлацията "ще се доближи устойчиво" към целта от 2 на сто "до края на тази година или началото на следващата година".

Според вицепрезидента на ЕЦБ евентуална търговска война "би била губеща за всички" и би имала много по-лошо въздействие върху растежа, отколкото върху инфлацията. "Това е така, защото увеличаването на митата първоначално повишава цените, но впоследствие по-ниският растеж компенсира това първоначално ценово увеличение. Освен това трябва да разгледаме не само двустранните мита между САЩ и Европа, но и това, което икономистите наричат "пренасочване на търговията".

Това означава, че например митата, наложени от САЩ върху китайски стоки, могат да пренасочат търговските потоци от Китай към Европа, обясни Луис де Гиндос.

В допълнение към тарифите, плановете на Вашингтон за финансова "дерегулация", произтичаща от намаляването на облагането на корпоративните печалби, може да повлияе на капиталовите потоци между Европа и САЩ, смята той.

Коментирайки планът на ЕС за превъоръжаване, който има за цел да увеличи разходите на страните членки с 1,5 на сто от техния брутен вътрешен продукт, Луис де Гиндос заяви, че това "със сигурност е решение в правилната посока", което ще има въздействие върху макроикономическите перспективи. "Той вероятно ще има положителен ефект върху растежа и ще окаже ограничено въздействие върху инфлацията", въпреки че са необходими повече подробности, за да се направи точна преценка на въздействието върху икономиката от планираното увеличение за отбрана в ЕС, отбеляза още вицепрезидентът на ЕЦБ.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2025 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.