• 28 Юни 2024 |
  •  USD / BGN 1.8286
  •  GBP / BGN 2.3121
  •  CHF / BGN 2.0365
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 22°C

Аспержите стават все по-търсени у нас

Аспержите стават все по-търсени у нас

/КРОСС/ Кралският зеленчук - аспержата, се завръща на българския пазар, макар и бавно, най-вече покрай кулинарните телевизионни предавания. Ако се поразровите в енциклопедиите, ще разберете, че първите артефакти за консумацията на аспержи датират отпреди 2750 години в Древен Египет. В Европа са пренесени от римляните, а днес са най-почитани в Германия.

В България аспержите се отглеждат от малцина и затова все още ги възприемаме за екзотични зеленчуци. Заради сложното и трудоемко отглеждане аспержите някога са били абсолютен лукс, и са си спечелили името „бяло злато". Всъщност и зелените и белите стебла, наричани още свещи, са от едно и също растение, но по-скъпите не виждат слънчев лъч.

„Аспержата е многогодишно растение. Животът му при добро гледане, добри грижи, достига до 20 г. като едно овощно дръвче. Плододаването започва вече след 3-та, 4-та година.)

Преди това са нужни още поне 12 месеца семената да покълнат и да стане разсад. Така първите добиви идват на петата година", разказва Борислав Иванов, който има градина.

Земеделецът обяснява, че при отглеждането на аспержи, всичко е ръчно - както засяването, така и брането. „За всяка една аспержа е необходимо да се наведеш, да я отрежеш и да се изправиш, да се наведеш и да се изправиш - т.е. това е доста трудоемко и изморително", каза Борислав.

Той отглежда кралският зеленчук от 2016 г. и е един от малцината, които се занимават с това у нас. Заимства идеята от Германия, където дълги години работи в туристическия бранш със съпругата си. „Аспержите бяха много популярни, харесаха ни, опитахме ги. Интересно ни беше как се произвеждат", разказва Борислав Иванов.

Всъщност възприеманият и до днес като екзотичен зеленчук, само преди 80 години, е бил много популярен у нас. Според някои източници дори сме били най-големите производители в Европа в началото на 20-и век. След 9 септември обаче, растението се възприема като буржоазно и е изкоренено.

„Клиентите наблягат повече на домата, на краставицата, на картофа. Когато някое от растенията не стане, залагаме на по-богат асортимент от зеленчуци", разкрива земеделския производител.

 

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.