- 30 Окт 2024 |
- USD / BGN 1.8153
- GBP / BGN 2.3559
- CHF / BGN 2.0876
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Милен Иванов: Складовете край Елин Пелин все още са опасни
27 Юли 2024 | 13:20
/КРОСС/ „Складовете все още са опасни. Там има горене, което продължава дълго време. Това горене е скрито горене."
Това каза в предаването „Тази събота" експертът по сигурност Милен Иванов.
„Когато бъдат потушени всички огнища на горене в периметъра, тогава можем да кажем, че инцидентът е напълно овладян. Много зависи от това как са разпръснати и как са складирани пиротехническите изделия. Дрон с термовизия ясно ще покаже къде има горене и каква е интензивността", добави Милен Иванов.
„24 часа след като спрат взривовете започва разследване и разчистване на поразения периметър, както и издирване на телата на изчезналите", обясни експертът.
„Най-важното условие за съхранението на толкова големи количества запалими вещества е те да бъдат съхранявани разделно. И между тях да има достатъчно надеждна преграда, за да не се прехвърля огънят от едно помещение в друго. Хората, които съхраняват такива изделия, трябва да са разумни и да не претоварват складовете. Това е основният проблем при такива складове", добави той.
Според него бързото разпространение на огъня в склада край Елин Пелин показва, че най-вероятно има човешка грешка в съхранението.
„Този инцидент ясно показва, че пожарната сама по себе си няма необходимите сили и средства да реагира адекватно в такава ситуация. Това са така наречените производствени аварии. При тях се отделят силно токсични вещества. Там има големи разрушения, трябва тежка техника", обясни експертът.
„Имаме късмет, че отделяните вещества от горенето не са силно токсични, но при повечето промишлени пожари този проблем съществува. Службата „Гражданска защита" беше достатъчно подготвена и имаше необходимите сили и техника да реагира по-бързо и организирано", каза Милен Иванов.
„Пожарната има проблем с тежката техника. Няма машини за евакуация. Голяма грешка на държавата беше преди години да обедини пожарната с „Гражданска защита". Тогава голяма част от функциите на „Гражданска защита" бяха неглижирани, а в последствие и ликвидирани", коментира още експертът.