• 15 Ноем 2024 |
  •  USD / BGN 1.8481
  •  GBP / BGN 2.3436
  •  CHF / BGN 2.0831
  • Радиация: София 0.11 (µSv/h)
  • Времето:  София 0°C

Петър Петров участва в заседанието на Секретариата на Интерпарламентарната асамблея по православие в Босна и Херцеговина

Петър Петров участва в заседанието на Секретариата на Интерпарламентарната асамблея по православие в Босна и Херцеговина

/КРОСС/ Заседанието се проведе в парламента на Босна и Херцеговина, а основни теми бяха свободата, толерантността и формирането на  ползотворен диалог между различните религии.

"Само преди девет дни се проведоха парламентарните избори в България. Затова, на първо място, като избран депутат от 51  Народно  събрание на  Република  България, бих искал да изкажа своята благодарност на домакините от Парламента на Босна и Херцеговина за отличната организация на нашата среща.

Фактът, че Междупарламентарната асамблея на православието провежда своето заседание, както и представянето на  книжното  издание на  „Църквите Света София по света" , което  се състоя  тук, в Сараево, е важен знак, че Босна и Херцеговина на практика реализира спазването на основната ценност на свободата и толерантността между различните религии, създава най-благоприятните условия за плодотворен диалог между различните религии. А както знаем, този диалог е сред приоритетите на нашата Асамблея.

От името на българската делегация Петров поздрави генералния секретар д-р Харакопулус и целия му екип за работата им и призова държавите-членки на Асамблеята да последват примера на България и да увеличат вноските си в нея. Той поздрави генералния секретар  и за това, че работи по въпроса за базилика „Света София" в Истанбул, която е превърната в джамия, което е продължаващото нарушение на международните ангажименти от страна на Анкара (по-конкретно на Конвенцията за световното културно наследство), както и продължаващата обезпокоителна тенденция във външната политика на Ердоган за разширяване на влиянието на Турция чрез исляма в региона на Югоизточна Европа и Балканите, което  е подчертано по-рано по време на Асамблеята и от представителите на  Албания.

По отношение на базиликата „Света София" Петър Петров отбеляза, че  представителите на  Асамблеята полагат усилия, за да информират и активират международната общност срещу този нелегален акт, който не трябва да излиза от дневния ред на европейската и християнската общност. Той отново повдигна въпроса за това какво прави ЮНЕСКО по този случай, защото самият той проверявайки уебсайта на организацията е  намерил  само едно изявление от 2020 г.

„Има още една тема, която искам да спомена, тъй като тя беше повдигната и от генералния секретар д-р Чаракопулус в началото на днешната ни работа - а именно - кризата в Близкия изток. Радвам се, че той не се позова на геополитическия аспект, а основно на защитата на нашите християнски ценности и християнското наследство.

Бих искал обаче да добавя нещо: Нашите християнски ценности и християнско наследство се пазят и защитават от хората. И ако няма хора, те не могат да бъдат запазени и защитени. Според информация в медиите, в последните няколко седмици повече от половин милион жители на Ливан са били принудени да напуснат страната в посока Сирия, след израелските атаки. А знаете, че има огромна група от православни християни, които живеят в Ливан. Ето защо, отново се позовавам на защитата на нашите християнски ценности и насърчавам още веднъж генералния секретар д-р Харакопулус, президента г-н Вълнеску и нашите колеги да разпространят силно послание за прекратяване на атаките, извършвани от Израел. Не само от политическа гледна точка, но и за защита на православните църкви и нашето християнско наследство. Посланието ни трябва да достигне до всички православни християни, които пострадаха от тези израелски атаки, но които искат да живеят мирно, и да им покаже, че една международна организация като нашата Асамблея ги подкрепя - която подкрепа, смятам, е една от основните ни цели през последните три десетилетия.

И накрая - уважаеми колеги, както знаете вече имаме новоизбран Европейски парламент. Контактите на нашата Асамблея с организацията трябва да продължат и да се активизират още повече на всички нива. Защото за нас като народни представители това е един от преките пътища, чрез който ще можем да провеждаме политиката за защита и гарантиране на християнските цивилизационни ценности в европейското пространство и извън него.", каза още Петров по време на  заседанието на Секретариата на Интерпарламентарната асамблея по православие, провела се  в Босна и Херцеговина.

ВАШИЯТ FACEBOOK КОМЕНТАР
ВАШИЯТ КОМЕНТАР
Вашето име:
Коментар:
Публикувай
  • ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
    БЪЛГАРИЯ
    ИКОНОМИКА
    ПОЛИТИКА
  • ОПЦИИ
    Запази Принтирай
    СПОДЕЛИ
    Twitter Facebook Svejo
    Вземи кратка връзка към тази страница

    копирайте маркирания текст

  • реклама

БЪЛГАРИЯ СВЯТ РУСИЯ ПОЛИТИКА ИКОНОМИКА КУЛТУРА ТЕХНОЛОГИИ СПОРТ ЛЮБОПИТНО КРОСС-ФОТО АНАЛИЗИ ИНТЕРВЮТА КОМЕНТАРИ ВАЛУТИ ХОРОСКОПИ ВРЕМЕТО НОВИНИ ОТ ДНЕС НОВИНИ ОТ ВЧЕРА ЦЪРКОВЕН КАЛЕНДАР ИСТОРИЯ НАУКА ШОУБИЗНЕС АВТОМОБИЛИ ЗДРАВЕ ТУРИЗЪМ РОЖДЕНИЦИТЕ ДНЕС ПРЕГЛЕД НА ПЕЧАТА ПРЕДСТОЯЩИ СЪБИТИЯ ТЕМИ И ГОСТИ В ЕФИРА ПРАВОСЛАВИЕ


Copyright © 2002 - 2024 CROSS Agency Ltd. Всички права запазени.
При използване на информация от Агенция "КРОСС" позоваването е задължително.
Агенция Кросс не носи отговорност за съдържанието на външни уебстраници.