-
14 Май 2025 |
USD / BGN 1.7601
GBP / BGN 2.3267
CHF / BGN 2.0900
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето:
София 0°C
САЩ, Франция и Израел се борят за намаляване на напрежението между Тел Авив и "Хизбула"

14 Юни 2024 | 13:09

/КРОСС/ Лидерите на страните от Г-7 ще продължат годишната си среща на върха днес и утре включително.
На дневен ред ще са главно въпросът за прекомерния индустриален капацитет на Китай и подкрепата на Пекин за Русия, както и растящата нелегална миграция.
В първия ден от срещата на върха водеща тема беше Украйна.
Съединените щати, Франция и Израел са се договорили да ускорят усилията за представяне на план за сваляне на напрежението между Тел Авив и "Хизбула". Това съобщи френският президент Еманюел Макрон на срещата на Г-7 в Италия.
През последните месеци Париж и Вашингтон предприеха действия в тази посока, като излязоха с писмени предложения към двете страни за намаляване на обстрелите през ливанско израелската граница.
"Хизбула" обяви, че няма да се откаже от тактиката си, докато не бъде постигнато спиране на огъня между Израел и "Хамас".
Заради ситуацията на Север израелският военен кабинет се събира на среща по рано. Израелски представители заявиха, че Тел Авив ще възстанови сигурността в района с дипломатически или с военни средства.
-
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
14 Май 2025 | 13:18
Адмирал Емил Ефтимов ще участва в пролетните сесии на Военните комитети на Европейския съюз и НАТОПОЛИТИКА