- 27 Ноем 2024 |
- USD / BGN 1.8588
- GBP / BGN 2.3429
- CHF / BGN 2.0999
- Радиация: София 0.11 (µSv/h)
- Времето: София 0°C
Росен Христов: България все още има водеща роля в енергийния сектор не само на Балканите, но и в Европа
15 Юли 2023 | 13:00
/КРОСС/ В Министерството на енергетиката измама няма. Това каза бившият служебен енергиен министър Росен Христов по повод разследването на бТВ за обществена поръчка за доставка на гориво за отопление на затворите за над 10 млн. лева.
Месец преди служебният кабинет да сдаде властта серия от случайно съвпаднали във времето действия на енергийното министерство водят до над 2 милиона бонус за фирма, свързана с „неслучайни хора".
„Министерство на енергетиката играе много периферна роля в процеса да предоставя на ЕК данни за потребителските цени за горивата. Такива данни за газьола бяха ползвани от „Лукойл", което не е правилно. Моето внимание към казуса беше привлечено от сигнал от фирма, която повдигна въпроса защо качваме цени от „Лукойл" в системата".
Той допълни, че са извършили проверка.
„Направихме проверка как другите страни получават цените, никой не използва „Лукойл" за референтна база, затова зам.-министърът, чийто ресор е този - Ива Петрова, направи пълен анализ и препоръча да се качват цените от борсата, тъй като тя обхваща по-голяма част от пазара", обясни Росен Христов.
Той обяви, че ще сезира Европейската прокуратура за манипулативно поднесените в материала данни, който по думите му защитава определени структури и организираната атака към Министерство на енергетиката. Срещу Мария Цънцарова той заяви, че ще заведе дело за уронване на имиджа му. „Интересна е и ролята на бТВ в целия този процес. Това ще бъде най-интересното за публиката", коментира Росен Христов.
България все още има водеща роля в енергийния сектор не само на Балканите, но и в Европа. „За съжаление, това е на път рязко да се промени. Системата е остаряла, има нужда от развитие", смята Христов.
Министерство на енергетиката в момента се управлява от Асен Василев, а министър Румен Радев е с вързани ръце, коментира бившият служебен министър.
„Виждам едно рязко връщане назад към руската зависимост. Атакува се договора с „Боташ" - единствена полза от това имат тези, които доставяха тръбен газ и тези, които строят нови терминали", заяви Росен Христов.
Договорът с „Боташ" е стратегически и икономически изгоден. Договорът е 13-годишен, тъй като най-големите производители на втечнен газ, които могат да дадат най-добри условия, могат да дадат дългосрочен ангажимент след 2026 г. „Съответно 10-годишният търг беше обявен от 2026 до 2036 г. От 2023 до 2026 г. пък „Булгаргаз" снабдява чрез по-комплексна схема, с повече доставчици, за които също са необходими слотове. В енергетиката всичко е дългосрочно, всичко краткосрочно е по-скъпо, по-несигурно", обясни Христов.
Неустойките в договора са стандартни, допълни той.
Росен Христов заяви, че идеята да продадем оборудването на АЕЦ „Белене" не е лоша, но тя трябва да бъде анализирана.
„Не виждам защо са тези бързи и резки движения", каза бившият енергиен министър.
Той допълни, че още през януари Украйна е имала интерес към оборудването.