София /КРОСС/ Над 120 хиляди проверки в системата „Български документи за самоличност „ на МВР са направили нотариуси от февруари до юни тази година. Резултатът е над 30 предотвратени опита за имотни измами, стана ясно неотдавна на кръгла маса за имотните измами, организирана от Съюза на юристите. По повод на това разговаряхме с председателя на Нотариалната камара нотариус Димитър Танев. Той бе категоричен, че на практика нотариусите възпират от началото на тази година по-голямата част от имотните измами. Това е реалният резултат и този резултат ще се усети към края на годината.
Ако има сега случаи на имотни измами, тези случаи са от миналата година. Според председателя на Нотариалната камара на РБ Димитър Танев необходимо е съвместните усилия на институциите да продължат със създаването на електронен регистър на т-нар „последно пълномощно". Нотариус Танев е предложил и задължителен контрол на вписването на актовете за държавна и общинска собственост, защото все още тази собственост е скрита за широката публика. Каквито и мерки да се предприемат срещу измамите ,обаче юристите съветват задължително преди сделка да потърсите компетентна правна помощ.
Танев твърди, че една имотна измама може да стане като се фалшифицира документът за самоличност. Другият начин е като се фалшифицира документът за собственост и придружаващите го документи нотариалния акт и удостоверение за наследници. Нотариусът е длъжен да прави справка по базата данни от регистрите на населението. Не е вярно това, което се коментира, че нотариусът не бил длъжен да прави справка в Имотния регистър.Нишата за измами, която остана, е при възрастните или социално слаби хора. Именно за тях предлагаме удостоверяванията, които се извършват да се консултират, не да се взима съгласие, да се консултират с близки или човек от социалните служби, това е тъй нареченото „последно пълномощно". При това пълномощно ще трябва да се консултират три лица преди да се извърши заверка на пълномощно, прехвърляне на имот, каквото и да е действие. Това го има в Германия, Австрия, Франция, каза Танев. В информационната система за пълномощни можем да въведем и този регистър. Предложението сме го внесли сме в Министерството на правосъдието още в началото на април, след разговор със зам.министър Жанета Петрова. Очаквам тя да сформира работна група. Сега ще го внесем отново, като ще го придружим с декларация, която приехме на кръглата маса, съобщи още Танев
Според него при тези измами важна превантивна роля играе и Законът за ограничаване на плащанията в брой, за което нотариусите толкова много са настоявали. Изключителното плащане по банков път означава , че е също една от гаранциите, че човек не може да бъде измамен, тъй като плащането се официализира. При регистър за пълномощните не може да се направи фалшиво пълномощно. Нотариусът е длъжен да въведе веднага представеното му пълномощно в информационната система, до която има достъп. Нотариалната камара е дала пароли на полицаи, дознатели, на 500 прокурори, които имат възможност в реално време да надникнат в регистъра. Потърпевши се притесниха след като бяха ограбени офисите на банки, хората бяха притеснени заради загубата на документи Най-големият брой измами ставаха с фалшиви лични карти. Ако престъпник реши да направи фалшиво пълномощно, това също ще бъде възпряно, защото пълномощните са в този единен регистър и нотариуса може да го види. Ако той реши да направи фалшиви придружаващи документи, тогава нотариусът ще направи справка и ще види фалшивите документи. Така че, дори и някой да притежава краден документ, такава измама вече не може да се случи. Като се направи електронен регистър на т-нар „последно пълномощно", той ще създаде и една отчетност, за да може общината да знае къде живеят самотни хора, къде е това имущество, ако са хората без наследници, то може да премине в собственост на държавата и общината, да не отиде в ръцете на някой измамник. Така че общината може да държи под контрол чрез социалните си служби тези самотни хора, които нямат наследници, каза Танев. Според него в регистър са вкарани и всички завещания от 1998 година досега. Включихме се в европейския регистър на завещанията, дадоха ни не добра, а отлична оценка, коментира още Танев. Камарата на нотариусите предостави безплатно собствения си софтуер, който иначе на пазара струва над 2000 лв. на човек , пое инсталирането и транспортните разходи, за да може всеки да има електронен регистър, за да може да се случва всичко това, системата да е максимално сигурна.
Оттук нататък една част от законодателните промени, които сме предложили, касаят не толкова борбата с измамите, колкото възпиране на гражданско-правните спорове. Предложили сме примерно, едно оповестяване на предварителните договори. Това е при наличните продажби на „зелено", за които говорим. Предварителният договор при жилищата на „зелено" не е продажба. Има необходимост предварителните договори да не остават скрити, да се обявят и те. Изрично настояха от камарата, това е контрол на вписване на всички актове на държавна и общинска собственост. Това означава, образно казано една инвентаризация на държавната и общинска собственост, е мнението на нотариус Танев.
/КП/