България е домакин на Първа световна среща „ЕРЕНСИЯ”
Секция: CROSS ПРЕСЦЕНТЪР
18 Септември 2011 19:28
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България е домакин на Първа световна среща „ЕРЕНСИЯ”

София /КРОСС/ От 19 до 21 септември 2011 г. България е домакин на Първа световна среща „ЕРЕНСИЯ” („Наследство”). Форумът ще се проведе в София и Пловдив. Срещата се организира от: CASA SEFARAD - ISRAEL, Испанското посолство в София, Организация на евреите в България „Шалом” и фондация „Трите средиземноморски култури”, в сътрудничество с Институт „Сервантес” в София и Централен израелтянски духовен съвет - България. Целта на тази Първа световна среща е да се поддържат връзките между Испания и сефарадските общности от диаспората и да се популяризира еврейската култура. България е дом за значима сефарадска общност, която от векове е вярна на културата на своите прадеди и се гордее със своите корени. Предложението за домакинство на тази първа по рода си среща „ЕРЕНСИЯ”, която ще събере всички клонове на диаспората е направено от Организация на евреите в България „Шалом”. За първи път представители от три основни клона на сефарадската диаспора ще се съберат около масата за дискусия: сефаради от ориенталски произход, сефаради от Мароко и от Португалия.

На 19 септември (понеделник) от 14 ч. Йорданка Фандъкова, кмет на град София, ще открие Първа световна среща „Еренсия” в Централната софийска синагога, ул. „Екзарх Йосиф”16.

На 20 септември от 9.30 ч. Общинският съвет на Пловдив ще разгледа предложението на кмета на Толедо за побратимяване между двата града. В 13.45 ч. в кукления театър на града ще се проведе тържествена церемония – честване на писателя и сценарист Анжел Вагенщайн, почетен гражданин на града на тепетата. Повод за събитието е романа "Далеч от Толедо", който е в основата на сценария на известния български филм „След края на света”. Специални гости на събитието ще бъдат кмета на Толедо и представители на CASA SEFARAD-ISRAEL, лидери на сефарадски еврейски общности от 14 държави, представители на българската еврейска общност и на пловдивската общественост.