Преодоляваме на езиковите бариери между работници и работодатели при високо рискова среда с проект на БСК
Секция: ИКОНОМИКА
25 Октомври 2011 14:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Преодоляваме на езиковите бариери между работници и работодатели при високо рискова среда с проект на БСК

София /КРОСС/ На 28 октомври 2011 г., в БСК, 15 експерти от Белгия, Испания, Португалия, Турция и България ще обсъдят старта на нов проект на БСК по програма „Леонардо да Винчи" на ЕС. Проектът е насочен към създаване на инструмент за комуникация с чуждестранни работници в особено рискова работна среда. По този начин ще се улесни общуването между работодателите и работниците, ползващи различни езици, и ще се преодолеят комуникационните пречки между тях. 

Това е особено важно при работа в рискова работна среда. Ето защо, проектът на БСК е насочен към секторите строителство, химия, металообработване и здравеопазване.

Чрез проекта ще се отговори на едно ново изискване на Европейския сертификат по здравословни и безопасни условия на труд (ЗБУТ), а конкретен резултат от проекта ще бъде 7-езичен мултимедиен продукт за обучение на работодатели и работници.
Новият проект на БСК е естествено продължение на осъществения през 2008-2010 г. международен проект, благодарение на който бе разработен мултимедиен продукт за обучение по ЗБУТ - „SAFESTART". Електронният пакет „SAFESTART" е създаден през 2008 г. от Центъра за обучение на Международната организация по труда (МОТ) в Торино по проект, финансиран също от програма „Леонардо да Винчи". Продуктът съдържа 14 модула и работи на 6 езика, като преводът на български език и адаптацията към българското законодателство бяха осъществени от БСК. „SAFESTART" дава възможност за различни форми на обучение - самостоятелно, дистанционно и в група. Също така, обучаващият се може самостоятелно да тества знанията си, съобразно със своето време и ритъм. В някои страни от Европа (като Белгия, Холандия и Люксембург), при кандидатстване за работа се изисква сертификат „VCA за основи на безопасността" (придобит след преминаване на това обучение), който се получава в специализирани центрове за обучение.