Театърът в Русе срещна сериозни затруднения за осигуряване на средствата, необходими за дейността му
Секция: КУЛТУРА
02 Ноември 2011 13:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Театърът в Русе срещна сериозни затруднения за осигуряване на средствата, необходими за дейността му

София /КРОСС/ От началото на тази година в Закона за държавния бюджет за 2011 г. бяха приети разпоредби, които дадоха възможност за въвеждане на нов модел на финансиране на държавните културни институти в областта на сценичните изкуства. Това гласи разпространено до медиите изявление от страна на  Министерство на културата. Във връзка с прилагането на тези разпоредби Министерският съвет утвърди единни разходни стандарти за финансирането им. Със заповед на министъра на културата са утвърдени „Методика за определяне на средствата от бюджета" и „Правила за прилагане на делегираните бюджети". С тях е регламентиран механизмът, по който се предоставя авансова субсидия, сроковете, в които организациите следва да предоставят конкретна информация, необходима за извършване на преизчислението й и редът, по който се извършват последващите корекции по бюджетите на институтите.
Законовите и подзаконовите разпоредби са едни и същи и се прилагат по един и същ начин за всички институти, прилагащи системата на делегирани бюджети, без изключения, се казва още в прессъобщението.
Драматичен театър „Сава Огнянов" в гр. Русе обаче е един от малкото театри, които при тази система на финансиране срещна сериозни затруднения за осигуряване на средствата, необходими за осъществяване на дейността си още в края на деветмесечието на 2011 г. През този период театърът е имал само 16 488 бр. зрители и 99 866 лева приходи от билети при средна цена на билет около 6 лева. Отчетените показатели за брой представления, зрители и приходи са под средните за драматичните театри, поради което не осигуряват получаване на достатъчен размер субсидия за нормално функциониране на театъра. Театърът получава и финансова подкрепа и от община Русе. Явно е, че приходите, които театърът успява да осигури от билети, от субсидия и от общината, поради ниската посещаемост на представленията не са достатъчни, а освен това и тези средства не се изразходват достатъчно ефективно и целесъобразно.
Очевидно е, че мениджмънтът в този културен институт е проблематичен. Една от причините за състоянието на театъра е в разточителната структура на трупата и неравномерната заетост. Има например артист, който е получавал заплата всеки месец, а не е имал нито едно представление. Актриса, получавала ежемесечна заплата, е играла на сцената само четири пъти за шест месеца. В същото време за външни участници, привлечени за продукцията на театъра, са плащани високи хонорари. Една по-гъвкава политика от страна ръководството на театралния институт по отношение на работа с публиката и привличане на интереса им към продукцията му би дала и по-добър резултат за цялостното състояние на театъра, категорични са от културното ведомство.