Държавна опера Варна с българския музикален "Оскар"
Секция: КУЛТУРА
02 Ноември 2011 16:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Държавна опера Варна с българския музикален "Оскар"

Варна /КРОСС/ Държавна опера Варна бе удостоена със специалното отличие на българския музикален Оскар - "Кристална лира 2011" за реализацията на "Проклятието на Фауст" от Берлиоз - драматична легенда за оркестър, хор и солисти в 4 части от Хектор Берлиоз.

Съюзът на българските музикални и танцови дейци, Министерството на културата и Класик ФМ Радио връчват престижните награди "Кристална лира" - статуетка и грамота, за ярки постижения в музикално-изпълнителското и танцовото изкуство. Имената на отличените творци и институти за тази година обяви в Деня на народните будители, на специална церемония в НДК, проф. Жени Захариева, председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци.

"Кристална лира" - специално отличие - получават: Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" по повод нейната 90-годишнина, именитата народна певица Надка Караджова посмъртно, Николай Стойков по случай 75-годишнината му, основателят на "Кристална лира" Драгомир Ненов и Държавна опера Варна.

Концертното изпълнение на "Проклятието на Фауст" на 8 юни 2011 г. се превърна в премиерен музикален акцент в рамките на 19 Международен театрален фестивал "Варненско лято", в който се изявиха: Симфоничен оркестър и хор на Държавна опера Варна със солисти Даниела Димова, Арсений Арсов, Пиер-Ив Прюво (Франция) и Евгений Станимиров. Диригент Амори дьо Клозел (Франция).

За реализацията на проекта съдейства Дидие Талпен, Съветник по културните въпроси към Посолството на Франция и Директор на Френския културен институт, който лично проследи творческия процес и присъства на премиерата. Оперната оратория или, както още я наричат, драматичната легенда "Проклятието на Фауст" е едно от най-високите достижения на романтичната музика, написано през 1846 г. от Берлиоз.

Безсмъртното произведение на Гьоте "Фауст", идентично със светоусещането на Берлиоз, предоставя идеалния сюжет за развихряне на композиторския гений. С дълбокия си философски и драматичен потенциал "Проклятието на Фауст" упражнява своето магнетично въздействие и отправя своето интелектуално и естетическо предизвикателство и към съвременността. Варненските творци поеха това предизвикателство, пресъздавайки с майсторство и прецизност високия емоционален заряд и сложността на този шедьовър на световната музикална култура.

Артистичният факт, оценен по достойнство от публиката, отбеляза един от най-ярките успехи в творческата дейност на Държавна опера Варна през 2011 г. и й донесе най-високото музикално признание в професионалните творчески среди на България.
Наградата "Кристална лира", учредена през 1997 г., се присъжда в 15 категории.

Пианистът Ростислав Йовчев получава две награди "Кристална лира 2011" - като инструменталист и за музикална критика. Две отличия отиват при ансамбъл "Филип Кутев" - за музикален и танцов фолклор. Софийската опера и балет е удостоена с пет награди. Четири от тях са за операта "Валкюра" на Рихард Вагнер - за оркестъра, за диригента Велизар Генчев, за постановъчния екип - режисьор проф. Пламен Карталов, диригент Павел Балев, художник Николай Панайотов, и за Цветана Бандаловска - за ролята на Зиглинде - в категорията оперно и оперетно изкуство.

Петата "Кристална лира" на трупата е за балетно изкуство - на Марта Петкова за дебюта в ролята на Одета/Одилия от "Лебедово езеро" от Чайковски и за участието в премиерните спектакли "Степинг стоунс" по музика на Джоан Тауър и "Дивертименто брилянте" по музика на Михаил Глинка. И т.н.

Втората "Кристална лира", която идва във Варна през тази година, е за музикалната педагожка Ирен Димитрова - преподавателка по пиано в Националното училище по изкуствата "Добри Христов".