Осми национален конгрес по онкология
Секция: CROSS ПРЕСЦЕНТЪР
03 Ноември 2011 07:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Осми национален конгрес по онкология

София /КРОСС/ От 10 до 13 ноември 2011 г. в резиденция „Бояна” се провежда Осмият национален конгрес по онкология с международно участие. Откриването е в Националния исторически музей и ще включва музикален поздрав от световноизвестната цигуларка Стойка Миланова.

 

Решението за конгреса бе взето в края на 2010 г. по време на тежка икономическа криза в Европа и други части на планетата. Най-характерното за досегашната подготовка на конгреса е проявеното съдружие и сътрудничество на широк кръг от най-авторитетни научно-изследователски лечебно-диагностични и публично-обществени заведения и организации, които са със значимо място в онкологичната наука, образование и здравеопазване.

 

Беше изграден Организационен комитет от 19 души с председател доц. Здравка Валерианова и петима съпредседатели, съответно: доц. Ставри Тошков - директор на Национална специализирана болница за активно лечение на хематологични заболявания – ЕАД, проф. Страшимир Каранов – председател на Българска национална асоциация по онкология, доц. Юлиан Райнов –председател на Българското медицинско дружество по клинична и трансфузионна хематология, доц. Тодор Попов – председател на Съюза на българските медицински специалисти и чл.кор. Дамян Дамянов – председател на Съюза на учените в България. Организационният комитет включва още секретар – професор, 7 члена и секретариат от 5 души.

 

Не единствено, но най-значимо място в подготовката и дневния ред на конгреса заемат научните изследвания и науката като основа на практическите дейности и квалификацията. С оглед на това е изграден и Научен комитет с председател проф. Иван Черноземски и 40 членове – академици, професори, доценти, като 25 от тях са структури извън СБАЛО-ЕАД. Досега са проведени няколко общи събирания на Организационния и Научния комитет, а съвместна дейност на отделни техни членове е ежедневие. За техническата подготовка и провеждането на конгреса беше сключен договор с Компания за международни конгреси СІС, която осигурява навременното изпълнение на задачите. Такава важна задача беше съставянето, отпечатването и разпространението на книжен и електронен вариант с предварителната програма, изискванията за резюметата, регистрационен формуляр и обща информация. Този информационен документ заедно с десетки индивидуални покани бяха изпратени до няколкостотин заведения и отделни лица у нас и в чужбина. Сега се изготвя втори основен документ, който съдържа окончателната програма, резюметата на всички доклади от пленарните сесии, тези за устни доклади и от кръгли маси, както и постерните материали. Много е трудно да се определи кое е най-впечатляващото в програмата. Дали това е броят на докладите и постерите – повече от 200, дали, че повече от тях са от видни чуждестранни специалисти, включително българи, работещи в чужбина, дали фактът, че наред с академиците и професорите има немалко студенти, стажанти, специализанти, дали обстоятелството, че авторите са от различни институции, университети, академия, здравни заведения от България и чужбина.

 

За първи път на подобен конгрес има такова голямо участие на специалистите по здравни грижи, включително участието на президента на Европейското онкологично сестринско дружество. Не на последно място е и заявеното спонсорство от водещи фармацевтични и други компании, което включва 4 платинени и 2 генерални спонсора.

Особено място заема и фактът, че конгресът се подготвя и провежда съвместно от водещи в онкологията учени и организации от България с такива в областта на нанотехнологиите и наномедицината от Русия, САЩ, Канада и други. Другият основен партньор е Международната изследователска фондация „Хасуми-България” с нейния Научен съвет и гости от Япония и САЩ.

Нека повторим, че конгресът се провежда на значимо място, а откриването е в Националния исторически музей. Това е мястото, където се пази историята на нашата страна и народ през хилядолетията. Започваме на това място, в което можем да поставим началото на още едно национално и международно събитие с проекция във времето – най-вече в бъдещето.