Гурбетчии почнаха да разпродават имотите си у нас, купуват в чужбина
Секция: ИКОНОМИКА
07 Ноември 2011 06:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Гурбетчии почнаха да разпродават имотите си у нас, купуват в чужбина

София /КРОСС/ В годините преди кризата българите, които работеха в чужбина, бяха голям играч на пазара на имоти у нас. Много от тях, освен че пращаха пари на роднините си за издръжка, купуваха и жилища - за инвестиция или за собствено ползване, с идеята, че ще се върнат в родината, пише "24 часа"

Сега те отново са активни, само че в ролята на продавачи. Някои брокери отчитат нова тенденция - гурбетчии се освобождават от имотите си в България и ги влагат в страната, където живеят.

Българите в чужбина вече не купуват, а продават, показват наблюденията на Страхил Иванов, управител на "Явлена". Те изтегляли инвестициите си от родината и ги насочвали към държавите, в които са се установили да живеят.

В САЩ и Испания например, където живеят много българи, цените на имотите в момента са ниски и те предпочитат да купят там, коментира Иванов. У нас се освобождавали предимно от апартаменти и къщи, които са по-трудни за стопанисване и са свързани с повече разходи. Онези, които разполагали със земя, си я запазвали, защото тя носела доход.

Съществува обаче и обратната тенденция. Част от гурбетчиите предпочитат да използват спестяванията си и да инвестират в имот в България.

Последните седмици се появяват клиенти, които имат пари на депозит у нас или в чужбина и ги ползват за покупка на имоти, обясни Теодора Димитрова, шеф на ЕРА България.

Приемали ги като сигурна инвестиция в момента, когато икономическата обстановка в Европа е несигурна. Традиционно доверието в недвижимата собственост е голямо особено за българина, коментира Димитрова.

Даниела Кметска, шеф на ЕРА Младост, даде пресен пример. Българка, която имала спестявания в чужда банка, решила да ги ползва за покупка на имот у нас. Наложило се дори предварителният договор да се удължи, за да може да изтегли парите на падежа и да не губи лихвата.

В последните месеци хора, които живеят в чужбина и разполагат със спестявания, но са разтревожени какво се случва в Европа и дали няма да се отрази на банковата система там, предприемат инвестиция в имот, обобщи Кметска.