Шефът на Български пощи връчва награда за най-добър филателен експонат
Секция: CROSS ПРЕСЦЕНТЪР
09 Ноември 2011 12:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Шефът на Български пощи връчва награда за най-добър филателен  експонат

София /КРОСС/ Днес от 18.00ч., в Клуба на филателистите в България, ул. „Хан Крум” 7, главният изпълнителен директор на „Български пощи” ЕАД Деян Дънешки ще връчи награда за най-добър експонат, представен на Националния преглед на филателни експонати.

Националният преглед за филателни експонати е една нова форма в състезетелната филателия в България. Целта е да се привлекат нови и млади филателисти да покажат част от своите експонати. Да им се даде възможност да разкрият потециала си като бъдещи изложители.

В тазгодишния преглед са представени сбирки на 50 изложители с разнообразни експонати – тематични, максимафилия /сюжетът на марката съвпада със сюжета на пощенския плик/, пощенска история и традиционна филателия Деян Дънешки ще връчи наградата на Български пощи за най-добър експонат на

младия, но вече известен със своите научни разработки върху пощенската история на България Орлин Тодоров, от град Дупница. Неговата сбирка е посветена на едни от най-интересните пощенски марки, познати като Фонд „Санаториум”.

Единствено българската пощенска администрация още през 1925 г. е издала специални благотворителни марки за набиране на средства за строителството на санаториум и почивни станции за пощенско-телеграфните служители. С тези марки задължително са облепвани всички писма и телеграми за страната, подавани в извънработно време и в почивните дни. Заради уникалността си, те са единствените българските марки, които са влезли в книгата за рекорди “Гинес”.

Наградата на Български пощи заслужено отива при Орлин Тодоров, заради амбицията му да разработи в оптимален вариант темата за издаването и използването на марките Фонд „Санаториум”, и така да привлече вниманието на широката публика към един от интересните периоди на българското маркоиздаване.