Русе /КРОСС/ Учебния план на магистърска програма по Интеркултурна комуникация ще обсъждат български и румънски учени в Русенския университет от 25 до 27 ноември. Програмата се разработва по българо-румънския проект „Трансгранична университетска мрежа за интеркултурна комуникация” (CUNICC), финансиран по програмата за сътрудничество между двете съседни страни 2007-2013.
Създадената университетска мрежа включва Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”, Русенския университет, Университета „Овидиус” в Констанца и Университета в Крайова. Както беше съобщено, в момента партньорските висши училища провеждат 360-часови езикови курсове по български и румънски за университетски представители, хора от бизнеса и медиите, общински и областни служители от трансграничния регион.
Българо-румънският преподавателски екип ще участва в семинар по Методика на интеркултурната комуникация на проф. д-р Юлиана Рот от Мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан” и ще премине през обучение за работа със създадената вече Виртуалната библиотека на магистърската програма, което ще проведе д-р Галина Иванова от Русенския университет.
Други основни задачи на работната среща са свързани със съгласуване на учебния план на магистърската програма и съвместното създаване на основен учебник по интеркултурна комуникация. Във връзка с обсъждането на учебния план русенският екип по проекта организира през октомври кръгла маса за магистърското обучение по интеркултурна комуникация. В дискусията се включиха представители на публичните администрации, културни институти, неправителствени организации и медийни експерти. Вижданията на участниците се обединиха около констатацията за ясна обществена потребност от такова обучение и мнението, че то трябва да се ориентира към специалисти с широк спектър на входната си професионална квалификация.
Методологическият уъркшоп в Русе ще бъде съпътстван от културна програма, организирана от Международното дружество „Елиас Канети”. Културните събития са сред основните дейности на трансграничния проект. Тяхната цел е да популяризират образци на съвременните българска и румънска култури и да провокират интерес към езика и културните постижения на трансграничния съсед.