Български и румънски учени обсъждат учебния план на магистърска програма
Секция: CROSS ПРЕСЦЕНТЪР
24 Ноември 2011 08:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Български и румънски учени обсъждат учебния план на магистърска програма

Русе /КРОСС/ Учебния план на магистърска програма по Интеркултурна комуникация ще обсъждат български и румънски учени в Русенския университет от 25 до 27 ноември. Програмата се разработва по българо-румънския проект „Трансгранична университетска мрежа за интеркултурна комуникация” (CUNICC), финансиран по програмата за сътрудничество между двете съседни страни 2007-2013.

 

Създадената университетска мрежа включва Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий”, Русенския университет, Университета „Овидиус” в Констанца и Университета в Крайова. Както беше съобщено, в момента партньорските висши училища провеждат 360-часови езикови курсове по български и румънски за университетски представители, хора от бизнеса и медиите, общински и областни служители от трансграничния регион.

Българо-румънският преподавателски екип ще участва в семинар по Методика на интеркултурната комуникация на проф. д-р Юлиана Рот от Мюнхенския университет „Лудвиг Максимилиан” и ще премине през обучение за работа със създадената вече Виртуалната библиотека на магистърската програма, което ще проведе д-р Галина Иванова от Русенския университет.

Други основни задачи на работната среща са свързани със съгласуване на учебния план на магистърската програма и съвместното създаване на основен учебник по интеркултурна комуникация. Във връзка с обсъждането на учебния план русенският екип по проекта организира през октомври кръгла маса за магистърското обучение по интеркултурна комуникация. В дискусията се включиха представители на публичните администрации, културни институти, неправителствени организации и медийни експерти. Вижданията на участниците се обединиха около констатацията за ясна обществена потребност от такова обучение и мнението, че то трябва да се ориентира към специалисти с широк спектър на входната си професионална квалификация.

 

Методологическият уъркшоп в Русе ще бъде съпътстван от културна програма, организирана от Международното дружество „Елиас Канети”. Културните събития са сред основните дейности на трансграничния проект. Тяхната цел е да популяризират образци на съвременните българска и румънска култури и да провокират интерес към езика и културните постижения на трансграничния съсед.