Хиляди на улицата заради увеличението на пенсионната възраст
Секция: БЪЛГАРИЯ
30 Ноември 2011 18:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Хиляди на улицата заради увеличението на пенсионната възраст

/КРОСС/ Над 30 000 души излезнаха на улицата, за да спрат пенсионната реформа, която трябваше да стартира през януари. Пред сградата на Народното събрание скандираха миньори, енергетици, учители, хора от държавната администрация. Изненадващо, депутатите от ГЕРБ излязоха пред парламента и обявиха, че оттеглят законопроекта с пенсионните промени, който трябваше днес да се гледа от бюджетната комисия. Преговорите за реформа започват отначало с нови идеи. Финансовият министър Симеон Дянков за пореден път обяви през деня, че стачките и протестите са европейска практика. Според него пенсионната реформа е закъсняла и е трябвало да влезе в сила още преди повече от 10 години. Той беше категоричен, че, ако се наложи, държавните служители и тези в силовите министерства да плащат лично осигуровките си. Утре ще бъдат готови сметките откога ще може да се случи това. Протестиращите заплашиха, че ще продължат протестите, ако не бъдат чути. Дори заявиха, че са готови на ефективна национална стачка.


ГЕРБ категорични - пенсионна реформа ще има, но почват диалог със синдикатите
София /КРОСС/
Заместник - председателят на парламентарната комисия по икономическа политика Валентин Николов заяви специално за Информационна агенция КРОСС, че предложението за увеличаване на пенсионната възраст с една година от 2012 година се отменя като точка към момента за разглеждане в комисията. Той бе категоричен, че ГЕРБ са на мнение, че въпросната реформа трябва да се осъществи и управляващите не бягат от това. Валентин Николов поясни, че започва диалог със синдикати за намиране на решение на проблемите. Днес се проведе многохиляден протест на КНСБ и КТ „Подкрепа" в София срещу искането на правителството за вдигане на пенсионната възраст с една година.

ИТАР-ТАСС: България залята от стачки и протести
Москва, Русия /КРОСС/
Около 5 хиляди души се събраха в българската столица София на митинг пред Народното събрание, за да изразят протеста си срещу непопулярните мерки на правителството и по-точно срещу повишаването на пенсионната възраст с една година, съобщава ИТАР-ТАСС. Протестиращите искат от правителството да престане с реформите,у водещи до „затягането на колана".
В същото време вече 7-и ден стачкуват работниците от жп транспорта, които всеки ден отказват да изпълняват задълженията си от 8 часа сутринта до 16, 00 часа. Основното им искане е сключването на нови трудови договори и спиране на програмата за съкращаване на хора от БДЖ.
Протестират и представители на селското стопанство, които изкараха селскостопанската техника на главните магистрали и пътищата на страната. Зърнопроизводителите искат правителството да изпълни обещанията си за субсидирането на производителите. за един час фермерите блокираха Дунав мост в Русе и големият пътен възел „Петолъчката" близо до Сливен, пише агенцията.

Пламен Димитров закри днешния протест
София /КРОСС/
Приключи протестът на синдикатите. От трибуната пред парламента президентът на КНСБ Пламен Димитров обяви, че закрива митинга. Няма да допуснем увеличението на възрастта за пенсиониране. Ще обсъдим решенията. Няма да позволим да бъдем излъгани, категоричен бе Димитров и отново направи заявка за продължаване на протеста до постигане на крайната цел - оттегляне на законопроекта за увеличаване на пенсионната възраст още от 2012 година. Както Информационна агенция КРОСС писа, в 18.00 часа предстои среща на синдикалните лидери с депутати от ПГ на ГЕРБ, на която ще бъде дискутиран спорните решения.

Синдикати и ПГ на ГЕРБ се срещат в 18 часа
София /КРОСС/
Отлага се заседанието на Комисията по бюджет и финанси към Народното събрание, която трябваше днес да проведе заседание във връзка с предложението за вдигане на пенсионната възраст. Това стана ясно след приключилата в парламента среща между синдикалните лидери и парламентарната група на управляващите. Законопроектът за повишаване на възрастта за пенсиониране обаче не е оттеглен. За 18 часа днес пък е насрочена нова среща между синдикати и гербери. Синдикалистите заплашиха с национална стачка, ако не бъде постигнат успех.

Корнелия Нинова: Правителството дестабилизира страната
София /КРОСС/
Правителството дестабилизира страната, то провокира хората. Това заяви депутатът от ПГКБ Корнелия Нинова в парламента, докато десетки хиляди протестиращи скандират „Оставка" пред Народното събрание. „Всички, които поеха ангажименти и се отметнаха след това, трябва да си подадат оставките", категорична беше Нинова и напомни за неспазените обещания на ГЕРБ. „Хората отвън са абсолютно прави, исканията им са основателни", каза още депутатът от левицата. Нинова изтъкна, че Коалиция за България подкрепя не само на думи протестиращите - депутатите от левицата са внесли предложения за промени в Закона за бюджета, които отговарят на исканията на хората. Корнелия Нинова напомни позицията на Коалиция за България против увеличаването на пенсионната възраст с една година от 2012г. Тя изтъкна, че докато ГЕРБ само реже разходи, социалистите предлагат как да се съберат повече приходи. Освен борбата със сивия сектор, от левицата предлагат да се увеличи максималният осигурителен праг на 10 минимални работни заплати, както и да се повиши процентът за фонд Безработица и за фонд Пенсия. „От тези промени биха влезли 500 млн.лв. повече в системата", обясни Нинова.
Според Корнелия Нинова управляващите са нарушили диалога с обществото и стават все по- арогантни и самоуверени. Депутатът от левицата изрази своя скептицизъм, че правителството ще чуе гласа на народа, който е гласът на разума. Нинова сподели опасенията си, че управляващите възнамеряват да направят още по- драстично орязване на разходите.

Протестиращите искат Борисов на площада
София /КРОСС/
Хиляди граждани се събраха на пл. "Народно събрание" на организираното от двата най-големи синдиката у нас протестно шествие срещу промените в пенсионната система - увеличението на възрастта за пенсиониране и отпадането на класовете, предаде репортер на Информационна агенция КРОСС. Протестиращите носят плакати и транспаранти на които се четат призивите: "Не ни пречете или си ходете", "Те предадоха България", а едни от най-често повтаряните скандирания са: "Дянков вън!", "Бандити" и "Оставка".Симеон Дянков да подаде оставка, а премиерът Бойко Борисов да дойде на площад „Народно събрание". Това са исканията на учители, държавни служители, миньори, цивилни полицаи, включили се в националния синдикален протест. Те призоваха министър-председателя да се срещне с протестиращите на площада, а не да дава телевизионни интервюта при Николай Бареков. Протестиращите бяха категорични, че ще чакат, докато някой от управляващите дойде и им каже, че промените в пенсионната система няма ще бъдат отменени. В началото на протеста пред парламента хората почетоха с минута мълчание паметта на железничаря, който почина вчера в Депо Подуяне. Малко по-късно мъж припадна и се наложи намесата на лекарка от Спешна помощ. В крайна сметка не се наложи пострадалият да бъде откаран в болница. На трибуната се изказаха синдикални дейци от различни браншове в структурите на КНСБ и КТ "Подкрепа". Представител на младежките синдикати призова финансовият министър Симеон Дянков: "Вземете ни с вас в САЩ!". Синдикалистка от Дупница пък се обърна към премиера Бойко Борисов с думите: "Плашите ни с оставка, а ние казваме: "Дайте я, г-н премиер-министър!". Неин колега заяви, че в цялата страна единствено хората на ГЕРБ не плачат. Това роди и нова версия на популярен лозунг от зората на демокрацията: "Кой не плаче е от ГЕРБ!". Очаква се синдикалните лидери да влязат в сградата на парламента, за да внесат протестната си декларация.

Дянков: Пенсионната реформа е закъсняла
София /КРОСС/
Пенсионната реформа е закъсняла поне с 10-12 години. По-добре е да я направим сега, отколкото след три-четири месеца да я направим с външни хора, които да ни диктуват какво и как трябва да се направи, защото тогава тя ще бъде много по-тежка. Това заяви след редовното заседание на Министерски съвет вицепремиерът Симеон Дянков. По думите му това важи и за реформите в БДЖ, както и за реформата, предвиждаща държавните служители да си плащат осигуровките.
Няма държава в ЕС, където да не е имало стачки, те са естествена част от демокрацията и кризата, отбеляза вицепремиерът по повод протестите в страната.

Протестът на синдикатите спря трамваите в София
София /КРОСС/
Протестът на синдикатите срещу увеличението на пенсионната възраст спря част от трамваите в София. От Столична община съобщават, че е затруднено движението по бул. „Христо Ботев". Движението на трамваите, обслужващи линии 4, 12, 10 и 8 временно е преустановено.

Депутатите не искат да слушат Тотю Младенов
София /КРОСС/
В началото на днешния си работен ден народните представители не подкрепиха предложението на „Атака" министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов да бъде изслушан. Причина за неговото изслушване са днешните протести в страната срещу вдигането на пенсионната възраст от 2012 година. Атанас Атанасов официално заяви, че Калина Крумова напуска ПГ на „Атака". Очаква се днес парламентът да обсъди проекторешението за нов правосъден министър на мястото на Маргарита Попова. Премиерът Бойко Борисов предложи Диана Ковачева за министър на правосъдието.

Реформи, реформи - това е бъдещето на България

Валентин Николов, заместник-председател на Парламентарната група на ГЕРБ, в интервю за БНТ, „Денят започва"

 

Водещ: Добро утро казвам на Валентин Николов - депутат от ГЕРБ, заместник-председател на Парламентарната комисия по икономическа политика, енергетика и туризъм, член на Парламентарната комисия по бюджет и финанси. Г-н Николов, с риск да досадя, но да започнем с първопричината за днешните протести на двата синдиката. Миналата година правителството се договори със синдикатите и работодателите, разбира се, да започне увеличаване на пенсионната възраст от 2021г. Какво наложи тази промяна на плановете с цели девет години?

Валентин Николов: Добро утро на вас и на вашите зрители. Какво наложи? Ами виждаме, че всички финансови институции и всички, които се занимават с Еврозоната вече през ден почти се променят прогнозите във връзка с растежа, във връзка с това дали сме в рецесия или не, говоря за Еврозоната и Европейския съюз. И това съответно налага всички държави да преосмислят, всички реформи, които са започнали или които още не са започнали и трябва да проведат. Разбира се, някои го правят под натиска на Международния валутен фонд, други като нас се опитваме да го правим сами. Аз искам да се разбере нещо във връзка с това, което направихме. Пенсионната реформа е гласувана още миналата година. Това е договорено в Тристранния съвет. Под това, бих казал пожелателното, от Европейската комисия написано в това да ускорим реформата, под актюерските разчети, които ние прегледахме, ние просто ускоряваме тази реформа. Какво всъщност правим спрямо хората, които сега ще се пенсионират или в бъдеще. Първо, това е добро за сегашните пенсионери. Защо? Защото в момента държавата участва с не малко пари, които са ваши, мои и на всички хора, които даже ще излязат днеска на протест, за да можем да покрием този дефицит. Тоест, ще имаме възможност да увеличаваме пенсиите в един краткосрочен период, а не само да стоят на това ниво. Второ, всички, които ще се пенсионират след 2016г., ще имат възможност за по-достойни пенсии. Да, има и хора, които ще бъдат пострадали от ускоряването на тази пенсионна реформа, повтарям - ускоряването, защото тези, които трябва да се пенсионират следващата година, по-следващата ще бъдат ощетени, защото трябва да работят още с една година. Разбира се тези, които са на работа в момента и искат да имат възможност физическа да продължат трудовата си дейност, може би ще бъдат благодарни. Тези, които в момента са безработни, и които са се надявали, че следващата година ще бъдат пенсионери, наистина няколко десетки, няколкостотин хиляди със сигурност ще бъдат ощетени.

Водещ: Сега, тъй като няколко пъти употребихте думата „ускоряване на реформата", кажете откровено грешка ли допусна правителството, когато преди около година се отказа от по-радикални промени в пенсионната ни реформа? Да, вероятно и тогава, ако такова решение беше взето, щеше да има протести, но пък щеше да бъде по-честно спрямо хората, които се пенсионират. Щеше да бъде по-предвидимо за хората, на които им предстои да се пенсионират.

Валентин Николов: Знаете в Тристранния съвет правителството защитаваше наистина реформи, които трябваше да започнат сега, т.е. по-кардинално. Тогава бяха убедени във връзка с това, че наистина трябва да е по-честно, да има предвидимост, хората да знаят кога ще бъдат пенсионирани. Но тогава всички очакваха, че Европа ще има един предвидим растеж. България знаете, че беше предвидила за 2012г, от порядъка на 4% растеж на БВП. В момента корекциите, последните, са на 2, 3%, а някои предвиждат доста по-малък растеж за България, а Еврозоната, че влиза в рецесия. Тоест не само дали влиза в рецесия, проблемът вече стои там дали ще успеем да опазим Еврозоната. Оттам нататък стоят много въпросителни пред Европейския съюз. Как да кажа, ако ние запазим сегашното положение и 2 млрд. дефицит, не само, а държавата участва и с тези 12%, които бяха измислени, когато икономиката беше в съвсем друг цикъл с тези 12%, т.е. с близо 4 млрд. държавата участва именно в този солидарен стълб. Тези 4 млрд. вместо да бъдат вложени в икономиката да създадем работни места, да можем да мултиплицираме именно тези пари, за да може да имаме по-голям растеж, ние трябва все повече да ги увеличаваме, за да може да покриваме този дефицит. Аз мисля, че без реформи кардинални наистина няма как. Тоест именно ситуацията в Европа принуди България да търси други мерки, именно други мерки. Знаете от друга страна, ние дадохме повече пари на образование, на здравеопазване, на култура, защото знаем, че именно там е потенциалът за растеж на икономиката.

Водещ: Сега, чудесно знаете, че синдикатите много силно се съмняват в ефекта от това, което предлагате - вдигането на възрастта за пенсиониране с една година от 1 януари 2012г. Но аз ще ви цитирам мнението на бившия директор на НОИ Йордан Христосков, който казва така: първо - не е редно тази промяна да се прави в 12 без 5; второ - цинично е да се твърди, че увеличаването на възрастта за пенсиониране ще гарантира по-високи доходи на хората с минимални пенсии.

Валентин Николов: Въобще не е цинично. Наистина в краткосрочен план ефектите са минимални. Даже те ефектите всъщност се изтриват с вдигането на минималната пенсия, която от 137 става 145 лв. Но в средносрочен план - 2016г., ние очакваме балансиран бюджет в НОИ. Оттам нататък започва... дори тези пари, които ще се формират като излишък, така да го кажа, ще бъдат всъщност раздадени именно на пенсионерите. Особено тези, които се пенсионират тогава, няма да имат и таван на пенсиите. Така че, ефектът със сигурност е ясен. Синдикатите го осъзнават това. Разбира се, те донякъде може би трябва да се сърдят, че наистина е направено в 12 без 5. Да, но ние за това сме управляващи - да носим своята отговорност. За съжаление, всички, които са реформатори, не биват долюбвани именно, когато правят тези реформи, но това са непопулярните мерки. Нямаме друг вариант, всички го разбират. Разбира се, диалогът малко пострада, но аз съм сигурен, че ние желаем този диалог със синдикатите и ще търсим вариант той да продължи, защото...

Водещ: Желаете диалога със синдикатите?

Валентин Николов: Желаем го, разбира се, че го желаем.

Водещ: Видяхте се преди минути във фоайето тук с г-н Димитров. Със сигурност синдикалните лидери и хората въобще, които днес ще протестират пред Народното събрание, ще настояват на това дали вие, дали ваши колеги депутати от групата на ГЕРБ да излязат пред Народното събрание и право в очите да им обяснят каква е ситуацията. Хайде в аванс да разберем какво точно ще кажете на протестиращите днес? Вероятно ще излезете, за да ги видите.

Валентин Николов: Разбира се, аз бих излязъл на протест с абсолютно всички хора, дори в БДЖ, защото наистина се засягат техни изконни права. Проблемът е друг, че много по-рано е трябвало да протестират. Защото това, което се е вършело в БДЖ и ощетяване на абсолютно всички нас именно като граждани, влошаване на условията на превозване, също в НОИ по същия начин, защото всички разчети, които са правени тогава, и всички мерки, които са взети, доведоха до този огромен дефицит, без да се предприеме каквото и да било. Наистина гражданите са прави. Наистина засягаме права на много хора. Но просто няма друг вариант. Наистина няма друг вариант. Другият вариант е да изчакаме още година-две и след това под натиска на Международния валутен фонд мисля, че ще направим абсолютно всички реформи и то без протести.

Водещ: Няма друг ...

Валентин Николов: Но тогава ще бъдат много болезнени.

Водещ: Няма друг вариант, казвате. Смятате ли обаче, че днешните протести, кой знае - те може да продължат и утре, и вдругиден, и в по-вдругиден, застрашават стабилността на кабинета?

Валентин Николов: Всичко зависи от хората дали искат да имат кабинет, който да ги води наистина към стабилен бряг или просто искат някакъв хаос. Аз доколкото разбрах синдикатите не искат оставката на никой, не искат падане на кабинета.

Водещ: Така каза г-н Димитров.

Валентин Николов: Мисля, че това е отговорното поведение. Наистина гражданите е хубаво да покажат своето отношение. Но аз мисля, че те трябва да покажат отношението към това което се е случвало до момента, защото сме доведени до тук, за да правим тези кардинални реформи.

Водещ: Г-н Димитров в аванс ви отговори. Той каза: напротив, когато е трябвало, ние сме протестирали.

Валентин Николов: Може би, това е неговата оценка. Аз мисля, че е трябвало наистина да протестират много повече и да се чуе много повече. Защото 1000 вагона от БДЖ ги няма, 270 млн. загуба, при условие че, загубата, която е калкулирана от „Кремиковци" още не е отписана. Тя още всъщност стои като един вид бъдещо вземане. Така че БДЖ е в много тежка ситуация. Там не виждам накъде може да мръдне мениджърския екип в задна посока. Мисля, че назад не може да се върви, но напред мерките, които трябва да се вземат, наистина е хубаво и доколкото знам днес ще почне диалог, слава Богу. Аз мисля, че синдикатите са разумни и ще се постигне един диалог за това, което трябва да се случи в БДЖ. Относно пенсионната реформа също категорично мисля, че няма друг начин. Другият вариант е следващата година с две години да го вдигнем, но след диалог.

Водещ: Колегите ви от парламента от опозицията са готови да атакуват тези промени в Конституционния съд. Това притеснява ли ви?

Валентин Николов: Аз не мога да коментирам решенията на Конституционния съд. Разбира се те са в правото си да ги атакуват, няма нищо лошо. В крайна сметка следват се правилата на демокрацията. Когато демокрацията не е засегната, аз винаги приветствам всяка една мярка. Така че, нека да видим какво ще реши Конституционния съд и те дали ще ги атакуват. Но от друга страна, аз мисля, че след време хората ще оценят това, което сме направили. Както виждате Естония върви напред. Естония направи болезнени реформи още в началото. Тя дори намали доходите с 20% на повечето, дори и на пенсионерите и на заетите в администрацията. Виждаме Естония къде е днес. Нека да направим това и ние, нека ние бъдем тези, които, ако Европа предприеме някакви други действия, примерно Европа на две скорости, нека да бъдем в първата скорост, а не във втората.

Водещ: Като казвате за болезнени реформи, неизбежно ли е държавните служители, полицаите, военните да поемат от собствения си джоб личните си осигуровки, нещо, за което вчера говори и премиерът Борисов? Доколкото разбирам, това нещо има подкрепата и на финансовия министър Симеон Дянков.

Валентин Николов: Аз мисля, че пред Конституцията и пред държавата всички трябва да сме равни. Така че, това може да се обмисли, аз мисля, че е редно това да се случи, разбира се след като се направят разчети така, и какви заплати след това трябва да получат. Защото знаем, че едно време, когато бяха направени така, че да ни внасят осигуровките, заплатите им бяха намалени на всички държавни служители. Но при всички случаи всички трябва да поемем това бреме на тази криза, която наистина е безпрецедентна от Втората световна война насам.

Водещ: Вчера Симеон Дянков не скри, че е скептик за това, че това предложение - държавните служители, военните и служителите на МВР да поемат осигуровките си, ще получи парламентарна подкрепа. Да разбирам, че по-скоро опровергавате тези негови съмнения?

Валентин Николов: Не, защо? Аз точно това казвам, че наистина всички трябва да сме равни, т.е. всички трябва да внасяме своите осигуровки и всички трябва да поемем, както трета категория труд както направихме, и първа, втора също повишаването на годините с една. Всички трябва да сме равни и мисля, че и те трябва да плащат своите осигуровки. По този начин и НОИ ще може много по-правилно да планира своите приходи.

Водещ: Всъщност друга важна промяна, която предлагате, е мнимите инвалидни пенсии да се връщат, ако разбира се в съда бъде доказано, че те са такива, че те са неправомерно взети. Любопитно ми е какво е вашето обяснение. Как при над 2 млн. пенсионери в България въпросните инвалидни пенсии са над 400 000?

Валентин Николов: Аз мисля, че са 700 000. Как? Как да ви кажа, имаше един период, когато се разрешаваше на инвалиди, на хората в неравностойно положение, да кажем така, да могат да си купуват без акциз кола. Помните, това беше 2000 - 2001г. В Холандия знаете ли какво казаха, защото там най-много коли се купуваха? Казаха - вие имате страшно много инвалиди, защото всички хора отиваха и оттам купуваха коли. Това е злоупотреба, категорично мога да кажа, че това е злоупотреба дали чрез подкупи, дали по друг начин. Но реално погледнато се злоупотреби с доверието на всички други хора. Така че, категорично нека НОИ се произнася за това дали един човек е инвалид или не е инвалид. При произнасянето, разбира се това трябва да отиде в съда и разбира се, че както майките, знаете, протестираха, че трябва да връщат пари, така и тези хора трябва да връщат пари, защото тези пари са наши, на всички нас.

Водещ: Колкото до тези, ако се случат, предстоящи реформи, и в сферата на Министерство на отбраната, и в сферата на МВР, знаете колко е силна съпротивата и това е факт, така е било през годините срещу всякакви реформи там, срещу отнемането, нека откровено да си го кажем, на привилегиите, с които се ползват хората, служители в тези министерства. Готова ли е ГЕРБ да устои на тази съпротива, защото тя наистина ще бъде сериозна, и този път?

Валентин Николов: Категорично сме готови да устоим на тази съпротива, защото сме убедени, че това е за доброто на нашата държава. Аз казвам, че в средносрочен план всички ще бъдат благодарни на хората, които предприеха тези реформи. За това се наричат непопулярни мерки, защото те не са популярни сред хората и хората няма да ги приемат веднага, те трябва да ги усетят. Наистина няма да ги усетят следващата година, но ще ги усетят в 2016 - 2017г. От друга страна хората, които се возят по железниците, след време, когато се возят с бързоскоростни влакове, също ще оценят това, което сме направили, защото, за да може БДЖ да усвоява от оперативна програма „Транспорт", тя трябва да покаже, че може да се разплаща със своите кредитори. Това е категорично. Така че ние, ако искаме там да имаме един комфортен транспорт както е в Европа, ние трябва да направим тези реформи. Това е в пенсионната система, това е навсякъде. Реформи и това е бъдещето на България, само след реформи.

Водещ: Колкото до стачката в БДЖ, споменахте, че днес от началото на стачката за пръв път ръководството на БДЖ и синдикатите ще седнат на масата на преговорите, пък ще видим какво ще се случи. Но ако стачката продължи всъщност какъв е изхода за БДЖ, ще има ли победители и победени?

Валентин Николов: Победените сме всички ние. От това зависи дали ще бъдат докрай направена тази оптимизация както на транспортна в БДЖ, така и на състава в БДЖ. Знаете, че когато фалира и „Кремиковци", дефакто не се оптимизира състава и на товарните превози. Така че това е ясно, че натам отиват синдикатите, те го осъзнават това. Разбира се, те са длъжни да защитят правата на работещите. Но БДЖ е в технически фалит от 2008г. Ако искаме да влезе в несъстоятелност, да вземат мотрисите от кредиторите, ако искаме хората, които сега се возят в БДЖ, да сменят в алтернативен транспорт, било автобусен, ние трябва да направим максимално бързо и надявам се след тези преговори вече нещата да тръгнат в една положителна насока. Но искам да ви кажа и друго нещо. Вчера бяхме с една голяма италианска голяма фирма, която иска да инвестира не в Румъния, а в България за ремонт на вагони, не само на вагони, на тролеи и т.н., мотриси. Те казаха така - ние избрахме България първо, заради данъчната система, второ, заради това, че вие сте решени да правите големи реформи и ние знаем, че това ще бъде стабилна пенсионна система и стабилна финансова система. Те ще вложат няколко милиона евро тук в България и изнасят цялото си производство от Италия, защото там нещата са доста зле, знаете. Така че, ето го ефектът, ето хората веднага усещат, че България върви към добро, говоря за инвеститорите. Те ще създадат работни места. Именно това целим ние и мисля, че това ще бъде оценено съответно и от хората.

Водещ: Колкото до зърнопроизводителите, които днес продължават да протестират, стачка за съхранение на сектора или стачка за запазване на привилегиите, както казва министър Найденов?

Валентин Николов: Аз лично мисля, че животновъдите и тези, които отглеждат зеленчуци, бяха ощетени в последните години, защото национални доплащания там нямаше. Имаше само европейски.

Водещ: И сега на тях ще им се даде повече.

Валентин Николов: На тях ще им се даде повече, разбира се, но това ще ощети част от зърнопроизводителите. Но не толкова ще ги ощети, защото знам, че преди няколко години те получаваха 450 млн., сега получават милиард и сто и няколко милиона. Така че, аз не виждам те да са ощетени, те разчитаха на едни предварителни преговори за 550 млн. национални доплащания, но в крайна сметка ситуацията беше друга тогава. Сега, за да бъдат дадени, ние трябва да режем отнякъде. Нека кажат откъде искаме да изрежем - от образованието, от културата, от къде точно. Защото това са национални доплащания, т.е. от това, което формират нашите данъци. Ние искаме да развием образованието, културата. Разбира се, те няма да бъдат ощетени. Аз съм сигурен, защото има на 1, 150 млрд. мисля, че в сектора, които ще се налеят именно по европейски програми и по национални доплащания.

Водещ: Чухте ли вчера какво каза финансовия министър Симеон Дянков, че до шест месеца е много вероятно Еврозоната да не съществува и да се създаде един нов фискален съюз - 6 държави от Еврозоната полюс България и Швеция. Вероятно ли е това да се случи?

Валентин Николов: Ако ние устоим на това, което сме почнали, устоим финансовата стабилност. Ние сме показали вече няколко години, разбира се и по-предното правителство, което формираше излишъци. Тази финансова стабилност не е само, как да кажа, наша заслуга, но наша е заслугата, че я продължихме и устояваме. Аз мисля, че България заслужава мястото сред първите.

Водещ: Да обобщим на финала това, което казахте в изминалите минути. Няма да отстъпите, няма да оттеглите внесените промени?

Валентин Николов: Аз бих отишъл сред хората да протестирам и аз, защото бих протестирал срещу това, което се е случило до момента, и реформи, които не са се случили в минали години, и това, което бих казал, е едно разграбване на структуроопределящи сектори. Бих протестирал. Аз категорично казвам, че няма да отстъпя и ще отстоявам своята позиция. Сигурен съм, това ще го направи и групата, и премиерът.

Водещ: В същото време казвате - хубаво е синдикатите да се върнат на масата на преговорите.

Валентин Николов: Да, също и ние. Ние приветстваме винаги диалога, в диалог се решават наистина проблемите на всяка една държава, с аргументи.

Водещ: Казват, че това, което не ни убива, ни прави по-силни.

Валентин Николов: Да...

Водещ: Ще убият ли реформите управлението на ГЕРБ или ще го направят по-силно?

Валентин Николов: Държавата ще направят по-силна. ГЕРБ е силен, но държавата ще направят по-силна, ще направят по-уважавана, по-предвидима и по-респектираща в Европа.

Водещ: Добре, благодаря ви за този разговор.

Валентин Николов: И аз благодаря.

Водещ: Валентин Николов, депутат от ГЕРБ.

Тренчев: Финансовата политика на Дянков ще загроби правителството
София /КРОСС/
Не сме съгласни с процесите в страната. Не приемаме начина на комуникация - научаваме от медиите какво се случва. Не може да се подписва споразумение и после нещо да се промени и то през медиите. Това заяви пред TV7 лидерът на КТ „Подкрепа". По думите му цялата политика на вицепремиера и финансов министър Симеон Дянков е сбъркана. Това ще води до все по-тежки проблеми. Финансовата му политика ще загроби правителството. Основна грешка на Дянков е, че набляга само на рязането на разходи. Центърът не се поставя върху това как да намерим приходи, допълни Тренчев. Инвеститорите се разбягаха, нови не идват. Смущава ги бизнес средата, която се създава и от решенията на управляващите, категоричен бе той. Според лидера на „Подкрепа" от това, което кабинетът е решили да направи с пенсионната възраст, приходите ще са малко. Има много други начини, които сме им казали, които могат да донесат много приходи. Вдигане на тавана на пенсиите ще докара над два пъти повече приходи, поясни той. Сивият сектор също е голям проблем по думите на Тренчев. Ако се плащат осигуровки, ще има и повече пари, обоснова се той. Премиерът се предовери на Дянков и не си даде сметка, че посоката, в които се развиват събитията, водят до проблем на целия кабинет, категоричен бе лидерът на КТ „Подкрепа".

КТ „Подкрепа" към Дянков: Пари има
София /КРОСС/
Надяваме се, че поне 25 000 души ще дойдат от провинцията на днешния национален протест в София срещу вдигането на пенсионната възраст от 2012 година. Това заяви Димитър Манолов, вицепрезидент на КТ „Подкрепа", в интервю за Нова телевизия. Според синдикалиста твърденията на финансовия министър Симеон Дянков, че пари няма, не е вярно. Напротив, пари има, поясни Манолов, министър Дянков не говори за вход, а само за изход. „Има много несъбрани приходи", подчерта още Димитър Манолов.

КНСБ: Не искаме оставка на Борисов, а разум
София /КРОСС/
Не извиваме ръце, а показваме алтернативи. Не мислим, че единствено и само през увеличаване на разходите може да бъде стабилизирана пенсионната система у нас. Напротив, според нас и според бизнеса, разбира се, има голям резерв в сивата икономика. Според анализите сивият сектор у нас е около 30 милиарда евро. Това заяви Пламен Димитров, председател на КНСБ, в интервю за БНТ. По повод на днешния национален протест срещу увеличението на пенсионната възраст в страната, Димитров заяви, че демонстрацията днес цели едно нещо - да бъде изтеглен законопроектът, да бъде оставен настрани и да се седне на масата на преговорите. Увеличаването на възрастта няма да стабилизира пенсионната система, посочи още Димитров. На въпрос какво ще се случи, ако депутатите все пак не отхвърлят предложението, Пламен Димитров каза, че разумът трябва да надделее. „Ако не ни чуят, ще станем свидетели на браншови стачки", подчерта още председателят на КНСБ. „Не искаме оставката на Бойко Борисов, а само да прояви разум. Най-вероятно по време на днешните протести ще се чуят скандирания за оставки", посочи още Димитров.

Икономисти: Няма как, пенсионната възраст трябва да се вдигне
София /КРОСС/
Три неща в пенсионната система трябва да са в баланс - първото, съотношението работещи и пенсионери, второто - с колко биват облагани работещите, и третото - колко голям е размерът на пенсията. Това каза икономистът Георги Ганев, в интервю за БНТ. По думите му след като не пипаме пенсиите и след като не искаме да променяме съотношението на работещи и пенсионери, остава само едно - увеличаване на възрастта. Според Ганев обаче, колкото и да се увеличава ставката, повече приходи няма да дойдат. Хората ще търсят варианти, добави той. По отношение на днешните протести в страната, Георги Ганев коментира, че има разлика между стачката в БДЖ и протеста на земеделците. Протестите на земеделците са шантаж. Твърденията им, че секторът умира, категорично не са верни, подчерта още Ганев. От своя страна финансистът Емил Хърсев заяви по повод увеличението на пенсионната възраст, че това е неизбежно и е отдавна закъсняло решение. Отдавна беше време да се вдигне пенсионната възраст в страната, подчерта Хърсев. Във връзка с протестите у нас, финансистът каза, че не е убеден в това, че зърнопроизводителите са на загуба. Според него всеки трябва да получава пари за това, което е произвел. Обзалагам се, че и след шест години ще има Еврозона. Това коментира Хърсев по повод изказванията на финансовия министър Симеон Дянков, че скоро съюза няма да съществува.

Синдикат „Образование": Плавна, планирана, а не хаотична пенсионна реформа
София /КРОСС/
Синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа" декларира своето категорично несъгласие с едностранното нарушаване от страна на правителството на вече подписаното споразумение със социалните партньори за провеждане на пенсионната реформа. Категорично против сме срещу шоковото повишаване на пенсионната възраст и отнемането на класа за прослужено време. Средната продължителност на живота при мъжете в България е 65,6 години. Животът на трудещите се е по-тежък в сравнение с другите европейски страни, съобщава от синдиката. Оттам се обявиха за плавна, планирана, а не хаотична пенсионна реформа, затова се противопоставя твърдо на реформата „Дянков" и ще отстояваме правото на избор при пенсиониране на работещите в системата на образованието. Ние настояваме и за увеличаване размера на пенсиите на учителите до европейски нива от 70% на пенсия срещу заплата до 2015г., срещу сега съществуващото „мизерно" съотношение от 40% пенсия към заплата. Синдикат „Образование" настоява прекатегоризация на учителския труд към втора категория, защото учителската професия е една от най - отговорните, но и най - натоварващи професии в България. Синдикат „Образование" настоява за по-ефективно функциониране на Учителския пенсионен фонд и повишаване на възможностите за ползване на добавките от фонда от учителите. Нашият синдикат иска достоен живот и достойни старини. Искаме да работим, за да живеем, а не да живеем, за да работим. Синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа" декларира и своята подкрепа за протестите на работниците и служителите в БДЖ. Искаме да се потърси отговорност от всички, допринесли за катастрофалното състояние на компанията към настоящия момент. Синдикат „Образование" към КТ „Подкрепа" иска да бъдат гарантирани трудовите и социални права на всички граждани на Република България.