У нас цената на златото бележи ръст с 24%
Секция: ИКОНОМИКА
02 Декември 2011 09:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
У нас цената на златото бележи ръст с 24%

София /КРОСС/ От началото на тази година до края на ноември цената на златото се е покачила с 23.7 % в долари и 22.4% в лева, съобщиха от първата борса за благородни метали у нас "Тавекс", цитирани от БНР. През последния месец на годината можем да очакваме скок в цената на жълтия метал, прогнозират аналитиците на компанията. Те се позовават и на анализ на Кевин МакЕлрой от "Дейли Профит", в който се твърди, че ноември и декември са традиционно най-печелившите месеци за цената на златото.

 

Статистиката показва, че през последните 40 години, над една четвърт от годишното покачване на златото се регистрира през ноември и декември.

В общи линии 2011 година следва историческия тренд - традиционно слаби май и юни и силни август и септември, като просто тази година традиционната за октомври корекция се случи през втората половина на септември, твърдят анализаторите.

Сред фундаменталните причини за силни последни два месеца на годината според експертите е засиленото търсене в Азия и по-специално - сватбеният сезон в Индия, който започва от края на септември и продължава до края на декември. Сред другите основни фактори, които правят декември добър за покупка, са и рекордните експозиции на фондовете, инвестиращи в злато. Според данни на агенция Блумбърг експозициите в злато на тези фондове са достигнали рекордните 2 350.8 тона.