София /КРОСС/ На 17 декември 2011 г. в Националния исторически музей от 11.30 ч. ще бъде открита уникална изложба. Това е по-различна, „жива“ изложба, която създават децата, докато си играят на... археология. Малките посетители ще могат да „намират“ и „сглобяват“ археологически съдове, да седят на работните места на истински археолози, да подреждат пластовете на древен обект и да „датират“ находки. Изложбата предлага и на техните родители да станат „археолози за ден“ и да открият мястото на древно селище.
Автори на изложбата са Весела Герчева и Богдан Атанасов от департамент „Археология“ към Нов български университет, които представят работата и заключенията на експедиция „Струма“ 2009-2010 г. Съвременният музеен подход, който е използван, се прилага в много световни музеи (Британския музей в Лондон, Метрополитен в Ню Йорк), а сега – и в Националния исторически музей. Водещ мотив в този метод е „превеждането“ на различни науки на езика на децата, с техники и средства, които едновременно да ги образоват, забавляват и да формират в тях интерес и любопитство.
Да открият изложбата са поканени известни родители, които подкрепят необходимостта и в София да има „живи“ музеи, отворени към децата – Симеон Колев от БГ Радио, Явор Гърдев, режисьор, Стефан Вълдобрев, музикант, Мариана Векилска от bTV, Мария Андонова от БНТ и много други. Поканен е министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов, както и Деяна Костадинова, заместник–министър на труда и социалната политика. Проектът е осъществен с подкрепата на фондация “Америка за България” и фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието, младежта и науката.
„Археологията зад кадър“ гостува в НИМ до 25 март 2012 г.