София /КРОСС/ На 14 януари се проведе протест срещу добива на шистов газ в България. Както винаги, Театър – Лаборатория „Алма Алтер” достойно защити своята гражданска позиция по артистичен начин, присъщ на нас, на нашето мислене, на нашето усещане за живота и света.
Човек трябва да бъде равен на себе си. Ето защо с една мълчалива хлебна процесия студентите от театъра на Софийски университет пронизаха множеството събрало се пред парламента. С премръзнали ръце понесохме хляба високо над главите си, като символ на древната мъдрост, че никой не е по-високо от хляба. Хлябът в ръцете ни беше превързан с бинт, по този начин бяха превързани и телата на актьорите, това беше символ, който трябваше да сигнализира опасността, която ни грози.
На финала положихме хляба на жълтите павета пред парламента, репликата беше ясна: “Политици, хляба ни е в краката ви. Вие решавате!”
Колко много протеста на “Алма Алтер” е повлиял или не за взимането на едно или друго решение не знаем, можем само да предполагаме, но колко много е впечатлил нашите колеги от Ню Йорк, знаем със сигурност.
Писмото което прилагаме беше получено в пощата на театъра на 24 януари:
«Скъпи европейски приятели,
Вчера, на 23 януари, стотици активисти срещу технологията фракинг се събраха на протест пред Капитолия, в град Олбъни, където се срещнаха със сенаторите от щата и представители в Камерата на представителите.
Такива протести и дни за лобиране се провеждат редовно през последните три години в Ню Йорк, тъй като щатските власти продължават да обмислят дали да отменят действащия де факто мораториум на тази технология в щата.
Вчерашното събитие беше забележително поради две причини.
Първо, групите за борба с технологията фракинг в щата Ню Йорк втвърдиха позицията си и поискаха пълната й забрана. Аз бях един от ораторите на протеста и в моето слово също настоях за такава забрана. Речта ми е прикрепена тук (Може да се разпространява свободно).
Намерението ми беше да свържа борбата срещу технологията фракинг, с която щата Ню Йорк се гордее. Една от героините на нашия щат е избягалата робиня Хариет Табман, която служи като разузнавач на страната на юнионистите в Гражданската война и тайно подпомага други роби да избягат от Юга, като ги превежда чрез „подземната железница” в безопасност в Канада.
Много от ораторите, включително режисьорът Джош Фокс, и аз, говорихме за българската победа в борбата с технологията фракинг.
Второ, акцентът на деня беше нашият „хлебен парад”. Пряко почерпихме вдъхновение от нашите колеги в България. Внимателно следихме записите на техния протест и развоя на събитията, които предшестваха добрата новина от тази страна, и решихме да възпроизведем похода със самуните хляб.
Нашите хлябове бяха понесени в една оживена процесия, оглавена от фермери от Ню Йорк. Шествието се изви през коридорите и стълбищата на Сградата на законодателния ни орган и стигна до голямата ротонда пред кабинетите на губернатора Куомо. Там, самуните бяха ритуално положени върху бяла покривка като дар за губернатора, като символ на плодородното нюйоркско земеделие и в знак на нашето искане да го опазим чрез забрана на технологията фракинг.
След множество скандирания: „Трошете хляба, не земята!”, служител от кабинета на губернатора, дойде при нас, прие един самун хляб и изслуша нашите искания.
Благодарим ти за вдъхновението, Българио, ти си Хариет Тъбман на борбата срещу технологията фракинг. Нека твоят успех пребъдва тук и навсякъде.
Сандра Стейнграбер, Fracking Abolution