/КРОСС/ Националният археологически институт с музей при БАН има огромното удоволствие да представи една международна изложба, реализирана в рамките на плодотворното сътрудничество с Националния археологически музей, Атина и Нумизматичен музей, Атина, Гърция. Изложбата запознава посетителите с материалните и духовните постижения на елинската култура, от праисторическите времена до XIX век. Печати, монети и други предмети от всекидневната публична дейност от различни периоди помагат да осъзнаем дълбоката и непреходна историческа стойност на елинското наследство.
Изложбата е разделена на шест тематични части, обхващащи едни от най-важните аспекти от живота в древна Елада, които са оставили своя траен отпечатък в съвременната европейската култура.
Показаните в част А експонати проследяват историята на печатите още от праисторическия период, като е показан стремежът и нуждата на човека за разграничаване и идентифициране.
В част Β е документирано гръцкото господство в морето, като е обърнато специално внимание на важната роля, която морето играе за търговското, политическо, икономическо и духовно върховенство на гърците през Античността. За гърците морето винаги е било врата за общуване със света - освен воден маршрут за обмен на стоки, източник на богатства и средство за препитание, то е било път за разпространение на идеи, различни истории и митове.
Част Γ поставя акцент върху приноса на елинското общество за раждането на демокрацията и утвърждаването на нейните основни характеристики - свободата на словото, смелото изразяване на възгледи и отстояване на мнения по обществените въпроси. Разгледан е още един важен принос на древна Елада - образованието. Бързото усвояване на писмеността и грамотността допринесли за разпространението на знанието и идеите.
Темата на част Δ е oлимпийският идеал. Панелинските игри оказали влияние върху институциите, изкуството и литературата на Древния свят и неговото общество. Идеалът за лоялна конкуренция и помирение между отделните състезатели и народите, който Олимпийските игри въплъщават, води до възраждането им в днешно време.
Част E разглежда исторически събития с универсално значение, оставили своя траен отпечатък н историята. Такива са продължителните Персийски войни, белязали първата съвместна военна кампания на елините срещу общ враг през първата четвърт на V в. пр.н.е. В тази част е поставен акцент и върху владетелите, които имали потенциала и силата да направят военни, административни, икономически и социално-политически реформи, оставили отпечатък върху важни исторически процеси в Югоизточното Средиземноморие - Филип II, Александър ІІІ Велики, Юлий Цезар, Октавиан Август, Септимий Север, Константин І Велики. По този начин е подчертано значението на личността в хода на историята.
Част ΣΤ разглежда религиозния живот от древния Dodecatheon (дванадесетте олимпийски божества) до разпространението на християнството. Експонатите отразяват религиозната вяра и почит, най-важните характеристики на частния и обществен живот от Античността до завладяването на Константинопол през 1453 г.
Временната изложба „Непреходен отпечатък в историята. Съкровища от гръцки музеи" ще бъде експонирана в Централна зала на Националния археологически музей от 8 ноември 2013 г. до 9 февруари 2014 г.