ЕК не взе решение дали да одобри или да отхвърли ГМО царевицата
Секция: СВЯТ
06 Ноември 2013 15:04
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕК не взе решение дали да одобри или да отхвърли ГМО царевицата

/КРОСС/ ЕК е отложила вземането на решение дали да одобри или да отхвърли ГМО царевица за сеитба и разпространение на територията на всички европейски държави за 13 декември, когато ще се проведе заседанието на Съвета по околна среда.

Обсъжданията на комисарите по темата се следят с повишено внимание от екоорганизациите в Европа. Аграрни и еко организации излязоха с декларация против ГМО царевицата и призоваха ЕК да отхвърли плановете си да разреши за отглеждане новата ГМО царевица в Европа, като разпространи писмо до еврокомисарите.

"Европейската комисия няма друг избор, освен да забрани тази токсична царевица за отглеждане по полета в Европа. ГМО-културите са ненужни и нежелани в Европа. Самите експерти по безопасност на ЕС казват, че тази ГМ царевица ще навреди на пеперудите и молците. В светлината на дневния ред на търговските про-ГМО преговори между ЕС и САЩ, това е първото истинско изпитание за политиците ни и ще видим дали те ще се застъпят за околната среда и потребителите или ще се прегънат с корпоративните търговски интереси", се казва в становището на „Приятели на Земята".

За разлика от американското общество, по-голямата част от европейските потребители, потребителските съюзи и частните търговци на дребно гледат с резерви на ГМО индустрията.

През 2010 г. след серия многохилядни национални протести срещу допускането на ГМО посеви на българска територия, парламентът наложи пълна забрана за отглеждането и търгуването на такива култури в страната. Тогава проучване на вече закритата НЦИОМ показа, че 97% от българите не искат ГМО, а около 80% от тях следят темата с интерес.

С призив „Спри токсичната ГМО царевица" български земеделски и екологични организации призовават евродепутатите да не приемат разрешаването на отглеждане на нова генно-модифицирана царевица. В България всяко одобрение на ГМО се отхвърля категорично от граждани, екологични, земеделски, пчеларски и други организации.

По-голямата част от европейските потребители, потребителските съюзи и частните търговци на дребно последователно също отхвърлят отглеждането на ГМ културите в Европа. Последните научни изследвания на тези нежелани култури поставят под въпрос техните предполагаеми ползи - те не осигуряват повишени добиви и не предлагат решение на земеделските проблеми, като деградацията на почвата и водите.

Извън дискусията:

През 1999, българските земеделски производители произведоха първата реколта с царевица, устойчива на хербициди. През пролетта на 2005 Българският парламент прие закон за ГМО.

Испания е рекордьор по територии, засадени с генно-модифицирана царевица. Според Министерството на земеделието на страната, сортът MON810 на Monsanto е засята на повече от 138 000 хектара.

Междувременно биоинженери успяха да синтезират лекарствени човешки ензими в семената на царевицата.