Първанова: Правителството ще си отиде заради липсата на доверие
Секция: ПОЛИТИКА
22 Ноември 2013 14:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Първанова: Правителството ще си отиде заради липсата на доверие

/КРОСС/ Политическата обстановка в страната е динамична. Стана модерно вместо да се водят диалози, да се протестира. Тези протести са основателни, но намерението на управляващите е да виждат обществените нагласи и така по-лесно да решават кои от претенциите могат да удовлетворят и кои не.

Това заяви председателят на НДСВ Антония Първанова на пресконференция на движението, на която бе представена политическата платформа.

"Поради тази динамична политическа обстановка, негативният ефект ще бъде дългосрочен. Затова и решихме да направим платформата "Национално единство за обществена справедливост", с която да върнем конструктивния диалог на българското общество и да предложим идея за решаване на редица проблеми", допълни Първанова.

Според Първанова в платформата "Национално единство за обществена справедливост" се говори за единство и справедливост - неща, които напоследък отсъстват в българското общество. "Отсъствието на обществена справедливост води до невъзможност за развитието на демократичния процес и липсата на диалог, а те водят до напрежение от своя страна", подчерта Първанова и напомни, че това е много опасен процес.

Председателят на НДСВ прогнозира, че това правителство ще си отиде, защото не може да възстанови обществото доверие. От НДСВ призоваха за избори 2 в 1, а с представената платформа се обърнаха към всички отговорни политически сили да се присъединят към нея.

Залегналите точки в платформата предлагат вместо да се раздава справедливост, да се създават устойчиви правила за равнопоставеност. "Едно от нарушенията е да даваш и да вземаш бизнес и това доведе до създаването на монополи. Предлагаме да се създават пазари и да се гарантира бизнес среда", подчерта Първанова.

От НДСВ считат, че към момента раздаването на социални помощи задържа в гражданите в конфигурацията да изглеждат непрекъснато бедни, а България е страната с най-голям процент работещи бедни. Статистиката сочи, че 80% от децата живеят в бедни семейства и моделът на раздаване на социални помощи води след себе си едно поколение на деца, които живеят в бедност и така шансът им за реализация намалява. "Трябва да се създадат и правила за прозрачно и ефективно оползотворяване на парите, вместо те да бъдат раздавани. Моделът за раздаване на пари е според послушание и трябва да се прекрати, а ресурсът от еврофондовете за следващия период е огромен. От нас зависи дали ще ги оползотворим", добави Антония Първанова.

От НДСВ предлагат и партнирането и участието от страна на гражданите, вместо това да става с протести. "Трябва да се възстанови моделът, когато неправителствените организации участваха в заседанията на институциите и имаше диалог. Това ще се постигне чрез граждански контрол за спазване на правилата. В същото време бе са създадени системи за прозрачност и затова няма мониторинг и граждански контрол", каза Първанова и продължи: "Считаме, че тези елементи са изключително важни, ако искаме България да бъде европейска и демократична държава. В противен случай следват редица негативни доклади, задкулисни игри и монополи", допълни тя.

На въпрос дали има разлика между позициите на НДСВ и Симеон Сакскобургготски евродепутатът Станимир Илчев и Антония Първанова отговориха, че пътят на България минава през националното единство за обществена справедливост, а НДСВ и Симеон Сакскобургготски се обединяват около това, че трябва да има единство, за да се постигнат каузите и да има съгласие за приоритети, около които да се обединим.

Те призоваха правителството да намери начин да си партнира с гражданите, защото НС не успява да работи, а това поражда напрежение и дори на правителството да взема решения. "Цар Симеон, казва добре, че нито една нация не е просперирала разделена. Затова трябва да сме наясно, че нито един българин, не трябва да мрази друг българин", подчертаха от НДСВ.

Станимир Илчев коментира и извинението на лидера на БСП Сергей Станишев за Възродителния процес: "Извинението на Станишев извинява ли и квалификацията на Доган за Балканската война като за Възродителен процес и този нюанс не заслужава ли много по-голямо внимание, отколкото нюансите между Симеон Сакскобургготски и НДСВ", попита Илчев. От НДСВ заявиха, че ще се обърнат с лице към партиите, които направят внимателен прочит и открият свои ценности в платформата на НДСВ, но те трябва да декларират възможностите и ресурса си в участието по реализирането й.

Първанова коментира и мерките за офшорните фирми на политици. "Мерките за финансовото състояние на политиците водят своето начало от поредица комуникация с ЕК и пакет от мерки за стабилизирането на финансовото състояние на ЕС. Една част включва осветяване и финансова дисциплина в набирането на приходната част на бюджета на ЕС. Два трилиона са загубите от укриване на данъци, неплащане на акцизи и др. Най-голямото изтичане на средства не е от изтичане на пари през офшорни компании и корупционни практики, а от масовото им използване", коментира Първанова. Тя напомни, че от НДСВ не са давали кредит на доверие на правителството на Орешарски, но всяко правителство има 100 дни, за да убеди политиците и обществото в своята работа и идеи, а според нея през тези 100 дни правителството е доказало, че няма да управлява прозрачно, а със задкулисие. Първанова обвини управляващите, че разрушават съществуващи практики на партньорство.

"Платформата може изиграе ролята на нов обществено договор, защото една от вредните последици е реставрацията на двуполюсния модел. Разделението и степените на омраза са съизмерими с тези от най-тежките години на прехода. Имаме недореформирана левица и квази-десница. Доказателството за състезанието помежду им е в двата митинга, а този на БСП и ДПС показа, че 2 млн. гласа са под пълен контрол и под влиянието на 2 партии. Във всяка модерна демокрация има либерали, а в Европа и в ЕП начинът, по който се формират позициите тръгва от позицията на либералите. Съгласите се постига там, където са либералите. Проблемът е, че правителството не иска да чуе и да се съобрази с това, което ние казваме", допълни Станимир Илчев.

Той коментира и последното заседание на КСНС: "Докладът от КСНС не съдържа прогноза за бежанския поток. Не е спомената и морската граница като външна граница на ЕС, а със затоплянето ще има и опити за преминаване в България през море. Не ясно точно какво съдействие ще искаме от Турция, а е редно тя да съфинансира оградата по границата в знак на добросъседство. Трябва българските екипи да посетят и бежанските лагери в Турция и да разясняват какво очаква всеки един след преминаването на България и че от тук бежанците не могат да продължават към другите страни от ЕС", каза Станимир Илчев и призова за продължаване на диалога с Турция.