/КРОСС/ На 18 декември 2013 г., сряда, в зала №2 на Ректората на СУ „Св. Климент Охридски" ще бъде представен първият том на „Опис на ръкописите, старопечатните, редките и ценните издания от Националния исторически музей".
В него се събрани и систематизирани средновековни славянски ръкописи и кирилски печатни книги и периодични издания, които обогатяват представата ни за средновековната книжовна продукция и за печатната практика през епохата на Българското Възраждане.
„Описът" е съставен от доц. д-р Нина Вутова от НИМ и доц. дфн Вася Велинова от Центъра за Славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев" към СУ „Св. Климент Охридски". Непознатата досега сбирка със сигурност ще предизвика интерес сред научните и широките обществени среди у нас.
Освен преписите на Паисиевата „История славянобългарска", сред ръкописите се открояват пергаментни кодекси от ХІV в., съдържащи произведения на първото поколение старобългарски книжовници от Х в. - Климент Охридски и Йоан Екзарх, хартиени ръкописи, свързани с Велико Търново - столицата на Второто българско царство, както и ценни образци от поствизантийския период.
Старопечатните книги са представени с екземпляри от най-ранните кирилски палеотипи, отпечатани от Божидар Вукович, Яков Крайков и др., от ценни богослужебни книги от Русия, има и богат „репертоар" от българската печатна продукция през Възраждането.
Описът на ръкописите и старопечатните книги в НИМ е придружен от три албума - палеографски, на старопечатните издания и на водните знаци, има и показалци и индекси, които го превръщат в ценно справочно издание.
Томът е посветен на 40-годишния юбилей на НИМ и го представя достойно като хранилище на ценни артефакти от българската културна история.