НИМ показва опис на ръкописите, старопечатните, редките и ценните издания
Секция: КУЛТУРА
16 Декември 2013 11:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
НИМ показва опис на ръкописите, старопечатните, редките и ценните издания

/КРОСС/ На 18 декември 2013 г., сряда, в зала №2 на Ректората на СУ „Св. Климент Охридски" ще бъде представен първият том на „Опис на ръкописите, старопечатните, редките и ценните издания от Националния исторически музей".
В него се събрани и систематизирани средновековни славянски ръкописи и кирилски печатни книги и периодични издания, които обогатяват представата ни за средновековната книжовна продукция и за печатната практика през епохата на Българското Възраждане.
„Описът" е съставен от доц. д-р Нина Вутова от НИМ и доц. дфн Вася Велинова от Центъра за Славяно-византийски проучвания „Иван Дуйчев" към СУ „Св. Климент Охридски". Непознатата досега сбирка със сигурност ще предизвика интерес сред научните и широките обществени среди у нас.
Освен преписите на Паисиевата „История славянобългарска", сред ръкописите се открояват пергаментни кодекси от ХІV в., съдържащи произведения на първото поколение старобългарски книжовници от Х в. - Климент Охридски и Йоан Екзарх, хартиени ръкописи, свързани с Велико Търново - столицата на Второто българско царство, както и ценни образци от поствизантийския период.
Старопечатните книги са представени с екземпляри от най-ранните кирилски палеотипи, отпечатани от Божидар Вукович, Яков Крайков и др., от ценни богослужебни книги от Русия, има и богат „репертоар" от българската печатна продукция през Възраждането.
Описът на ръкописите и старопечатните книги в НИМ е придружен от три албума - палеографски, на старопечатните издания и на водните знаци, има и показалци и индекси, които го превръщат в ценно справочно издание.

Томът е посветен на 40-годишния юбилей на НИМ и го представя достойно като хранилище на ценни артефакти от българската културна история.