Млади специалисти използват анимирани картинки, за да учат компютрите на емоции
Секция: Технологии
14 Март 2014 08:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Млади специалисти използват анимирани картинки, за да учат компютрите на емоции

/КРОСС/Компютрите не са способни да изпитват емоции. Но това не означава, че не могат да ги разпознават, смятат двамата млади специалисти на Масачузетския технологичен институт (MIT) Травис Рич и Кевин Ху.

Те разработват проект, чрез който всеки желаещ може да помогне за научаването на компютрите да разпознават емоциите. За целта трябва да се посети сайтът GIFGIF, където потребителите ще виждат две анимирани GIF картинки, от които трябва да изберат коя описва дадена емоция по-добре.

Този процес създава каталогизирана база от информация, чрез която софтуерът може да подбира правилните анимации, за да описва емоциите, на базата на гласовете на потребителите. За момента тестовете включват описване на емоциите в кратка сонета на Шекспир чрез GIF картинки.

Амбициите на младежите са да доразвият проекта си и чрез него компютрите да могат да разпознават емоциите не само в текстове. Травис Рич, един от създателите на проекта, коментира пред онлайн изданието Mashable, че след като бъде натрупана достатъчно информация, GIFGIF ще може да препоръчва и филми на базата на емоциите, които са свързани с дадено GIF-че.

За да задържат интереса на посетителите по-дълго време, създателите на сайта са добавили игрален елемент със спечелване на рангове и виртуални награди при достатъчно брой гласове. Понякога предлаганите анимации изобщо не отговарят на даден въпрос, например смеещи се хора и гняв. В такива случаи потребителят трябва да кликне на бутона Neither, за да укаже на системата, че и двете анимации не са подходящи и тя ще му предложи други, пише "Дневник".