България и Китай поддържат традиционно добри приятелски отношения
Секция: ПОЛИТИКА
14 Март 2014 13:49
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България и Китай поддържат традиционно добри приятелски отношения

/КРОСС/ "Въпреки географската отдалеченост и различията в мащабите, пътят на развитие между България и Китай се основава на традиционно добри приятелски отношения", заяви заместник-министърът на външните работи Ангел Величков на провелата се днес церемония по валидиране на пощенска марка по повод 65-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Република България и Китайската народна република.

В церемонията, състояла се в МВнР, участваха още заместник-министърът на транспорта Георги Тодоров, посланикът на Китайската народна република Н. Пр. Уей Дзинхуа и председателят на Комисията по външна политика на Народното събрание Янаки Стоилов.

Заместник-министър Величков подчерта, че през изминалите няколко месеца сме свидетели на активен диалог на високо и най-високо равнище между двете страни.

"Доказателство за това е и планираната размяна на делегации на различни нива през 2014 година, която ще даде допълнителен тласък на развитието на двустранното сътрудничество", посочи Величков.

„Това е втората пощенска марка, която през последните години се посвещава на дипломатическите отношения между България и Китай", заяви заместник-министърът на транспорта Георги Тодоров. Той припомни, че през 2009 година бе валидирано специално издание по повод 60-годишнината от историческото събитие.

"Отношенията между двете страни достигнаха до едно по-високо ниво през последната година", заяви от своя страна посланик Уей Дзинхуа. По думите му богатата история на двустранните отношения, устойчивата положителна динамика и активният обмен на всички нива са основани на взаимно доверие, уважение и добра воля.

Филателното издание, изобразява скалния релеф Мадарски конник, който е символ на Първата българска държава и Синия дървен кон, който според древния китайски календар е символ на настоящата година. То се състои от блок с една пощенска марка, илюстрован плик и специален пощенски печат. Тиражът на марката е 17 000 броя, а на плика - 1567 броя. Художник на проектите е Емилиян Станкев.