/КРОСС/ "Въпреки географската отдалеченост и различията в мащабите, пътят на развитие между България и Китай се основава на традиционно добри приятелски отношения", заяви заместник-министърът на външните работи Ангел Величков на провелата се днес церемония по валидиране на пощенска марка по повод 65-годишнината от установяването на дипломатически отношения между Република България и Китайската народна република.
В церемонията, състояла се в МВнР, участваха още заместник-министърът на транспорта Георги Тодоров, посланикът на Китайската народна република Н. Пр. Уей Дзинхуа и председателят на Комисията по външна политика на Народното събрание Янаки Стоилов.
Заместник-министър Величков подчерта, че през изминалите няколко месеца сме свидетели на активен диалог на високо и най-високо равнище между двете страни.
"Доказателство за това е и планираната размяна на делегации на различни нива през 2014 година, която ще даде допълнителен тласък на развитието на двустранното сътрудничество", посочи Величков.
„Това е втората пощенска марка, която през последните години се посвещава на дипломатическите отношения между България и Китай", заяви заместник-министърът на транспорта Георги Тодоров. Той припомни, че през 2009 година бе валидирано специално издание по повод 60-годишнината от историческото събитие.
"Отношенията между двете страни достигнаха до едно по-високо ниво през последната година", заяви от своя страна посланик Уей Дзинхуа. По думите му богатата история на двустранните отношения, устойчивата положителна динамика и активният обмен на всички нива са основани на взаимно доверие, уважение и добра воля.
Филателното издание, изобразява скалния релеф Мадарски конник, който е символ на Първата българска държава и Синия дървен кон, който според древния китайски календар е символ на настоящата година. То се състои от блок с една пощенска марка, илюстрован плик и специален пощенски печат. Тиражът на марката е 17 000 броя, а на плика - 1567 броя. Художник на проектите е Емилиян Станкев.