Лекари от Варна спасиха дете с рядка болест
Секция: Здраве
14 Март 2014 14:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лекари от Варна спасиха дете с рядка болест

/КРОСС/ Лекари от Варна, начело с ректора на Медицинския университет в града проф. Красимир Иванов, са направили животоспасяваща операция на дете с рядка болест. Това съобщи днес ръководителят на екипа, който диагностицира рядкото заболяване "Болест на Кушинг", проф. Виолета Йотова.

Преди време момчето е претърпяло операция заради болестта си и в Англия и с прилагане на медикаментозно лечение е постигната ремисия. През миналата година започва бурен рецидив на болестта и се налага детето да бъде оперирано отново. Единственият шанс за момчето е операция за премахването на надбъбречните жлези. В Англия тази операция струва 23 000 британски лири, което е непосилно за родителите, и хирургичната интервенция е извършена във Варна.

Момчето е първият случай у нас на дете с двустранна адреналектомия (премахване на бъбречните жлези). Според специалистите в бъдеще детето ще е на постоянна заместителна терапия, но това няма да попречи на развитието му и воденето на нормален живот.

Проф. Йотова посочи, че "Болестта на Кушинг" е изключително рядко заболяване - 1 на 1 000 000. Заболяването намалява силно растежната скорост, спира пубертетното развитие и др. Тя коментира, че редките заболявания са между 5000 и 8000, като в ЕС около 6 процента от населението или 27-36 милиона души страдат от някаква рядка болест.

Ръководителят на екипа, направил операцията на детето, проф. Красимир Иванов пък коментира, че български болници разполагат с възможности и капацитет да извършват лечение на пациенти, вместо те да се лекуват в чужбина и да се субсидират чуждестранни клиники. Според него огромна част от финансираните от фонда за лечение в чужбина процедури могат да се извършват в страната, предаде бТВ.

Той смята, че ако се инвестират средства в българското здравеопазване, лекарите в страната могат да се справят с голям брой заболявания, вместо парите да се дават на здравни заведения в чужбина. Освен това лечението в България спестява на пациентите допълнителни разходи като пътни и престой при лечението им в чуждестранна болница.

Проф. Иванов съобщи още, че Медицинският университет във Варна е спечелил и реализира проект на стойност 2 милиона лева за изграждане и оборудване на модерен център за костно-мозъчни трансплантации в университетската болница във Варна.