"България на гражданите" проучва темите за референдума във Facebook
Секция: ПОЛИТИКА
21 Март 2014 11:17
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"България на гражданите" проучва темите за референдума във Facebook

/КРОСС/ Над 58 хиляди души са гласували в Е-референдума през Фейсбук-страницата на Движение България на гражданите към 21 март.

ДБГ започна в края на февруари електронен референдум чрез апликация във Facebook по шест въпроса, свързани с промяна в изборната система. При обявяването на е-референдума младите членове на Изпълнителния съвет на ДБГ обясниха, че трите въпроса са тези на Инициативния комитет за провеждане на референдум, който вече внесе подписката в парламента, към които от ДБГ добавят още три въпроса, които отговарят как ще се направят промените в изборните правила.

Към момента в Е-референдума през Facebook страницата на „Движение България на гражданите" са участвали над 58 111 души, като отчетените резултати в реално време сочат, че около между 50 хил. души и 51 хил. души дават положителен отговор на всички въпроси.

"Е-референдумът на ДБГ е тест доколко като граждани сме готови за електронно гласуване и доколко новите технологии могат да съдействат за демократичните промени у нас", коментира резултатите днес Настимир Ананиев от Изпълнителния съвет на ДБГ.

На въпросите „Съгласни ли сте следващите парламентарни избори да бъдат за Велико Народно събрание, което да приеме нова Конституция?", „Съгласни ли сте изборните списъци да се изчистят от несъществуващи избиратели чрез активна регистрация?" и „Съгласни ли сте всеки български гражданин да има право на жалба до Конституционния съд, на каквато в момента българските граждани нямат право?" временните резултати в проценти показват, че 88 % отговарят положително, 12 % отрицателно с разлика около 400 гласа между положителните отговори на трите въпроса.

Над 50 700 души са отговорили положително и на въпроса за мажоритарния избор на кандидатите за народни представители, а против са около 7 400 души.

С най-малко одобрение в сравнение с останалите въпроси от Е-референдума е задължителното гласуване. На въпроса „Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми?", временни резултати показват, че 87 % или около 50 140 души искат задължително гласуване, а 13 %, равняващи се на близо 8 хиляди гласа, не искат.

Със съотношение 88 % към 12 % са положителните спрямо отрицателните отговори на въпроса „Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите?". Над 50 600 души са казали „да" на електронното гласуване, докато около 7 400 са отговорили отрицателно.