Международен ден на детската книга
Секция: КУЛТУРА
02 Април 2014 08:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Международен ден на детската книга

/КРОСС/ Днес е Международният ден на детската книга. Отбелязва се в цял свят и има над 50-годишна история.

Датата съвсем не е избрана случайно, защото на 2 април преди 206 години в Одензе се ражда датският писател Ханс Кристиан Андерсен. Сигурни сме, че няма възрастен, който да не е израснал с приказките му: "Новите дрехи на царя", "Оловният войник", "Малката русалка", "Малката кибритопродавачка", "Принцесата и граховото зърно".

Ханс Кристиан Андерсен, който е създал едни от най-великолепните приказки на всички времена, е роден през 1805 г. в малкото градче Одезе, в семейство на обущар и перачка. Заедно с баща си майстори малки фигурки от дърво, рисува, чете и декламира. От малък е надарен с богато въображение и артистични заложби, има развита фантазия и винаги е замечтан. Светът около него оживява - купичката, лъжичката, вилицата, уличният фенер... и разказва собствена история. "Няма по-хубави приказки от тия, които създава самият живот", казва Андерсен, с което показва колко правдиви и истински са неговите истории. В своите приказки: "Новите дрехи на царя", "Оловният войник", "Малката русалка", "Малката кибритопродавачка", "Принцесата върху граховото зърно" и т. н., писателят разкрива с изключително майсторство човешките слабости и добродетели на неговите герой.

Две столетия вълшебството на андерсеновите приказки владее света и възпитава поколения наред. Докато се четат приказките му, над света ще тържествува добротата, красотата и любовта.

Наречен Малка Нобелова награда, през 1958 година ЮНЕСКО учреди Международен Златен медал на името на Андерсен. На всеки две години се връчва награда на най-добрия детски писател и художник на детски книги. Наред със световните писатели: Астрид Линдгрен, Селма Лагерльоф, Туве Янсон, Луис Карол са вписани в почетния списък на IBBY /Международен съвет за детски книги/ и нашите писатели: Валери Петров за "Пет приказки" през 1988 година, Йордан Радичков за книгата "Малки жабешки истории" през 1996 година и Веса Паспалеева за "Пролет в родината" през 1980 година, а Ангел Каралийчев е първият български писател, вписан в Почетния списък.

По традиция от 1967 г. насам всяка година различна страна е домакин на отбелязването на този празник. Страната домакин обикновено предлага темата на отбелязването и кани известен писател да напише обръщение към децата от целия свят, а известен детски илюстратор да направи плаката на честванията.

Как България ще се включи в честването на Деня на детската книга

За трета поредна година Асоциация „Българска книга", Столична община, Столична библиотека, Българската библиотечно-информационна асоциация, в партньорство с МОМН, БНТ и БНР организираха информационна кампания и празник в чест на Международния ден на детската книга - 2 април.
На 31 март и 1 априлкрай езерото „Ариана" тридесет български издателства представиха своите специални изненади за децата - срещи с автори, художници, представяния на книги и игри, състезания, а на сцената се качиха детски вокални и танцови групи. Пространството около езерото се превърна в книжарница на открито, където бяха представени най-новите издания за деца.

Днес кметът на София Йорданка Фандъкова ще открие Похода на книгите. В 11 часа в Столична библиотека тя ще чете пред деца от Немско училище „София" и детска градина „Ханс Кристиан Андерсен". Детски книжки ще чете и Александър Кадиев - в ЦДГ 174 - „ФЮТ".

„Походът на книгите - Играта", ще продължи от 2 до 23 април. Младите читатели ще имат възможност да спечелят книга, като за целта ще трябва да съберат 9 печата в 9-те книжарници в София на гърба на официалния флаер на кампанията.

От 2 до 30 април във всички книжарници „Приятели" в Асеновград, Благоевград, Велико Търново, Видин, Враца, Козлодуй, Лом, Монтана, Плевен, Свищов, Сливен, Стара Загора, Смолян и Хасково ще бъдат организирани специални дарителски пунктове. Тази година книгите ще бъдат дарени на децата от ДДЛРГ „Милосърдие" в гр. Лом.

2-23.04. ИК „Хермес" обещава много отстъпки, награди, премиери и изненади във всички книжарници на издателството в страната! На 23 април ще отбележим Световния ден на книгата и авторското право с 20 % отстъпка на всички книги от български автори.

На 2-ри и на 9-ти април от 18.00 ч., в зала „Вяра", по повод 100-годишнина от рождението на финландската писателка и художничка Туве Янсон, носител на златния медал „Х. К. Андерсен" Столична библиотека и Посолството на Финландия организират прожекция на документалния филм „Хару - остров на уединението", където Туве Янсон прекарва част от живота си.

И още събития днес, 2 април:

Книжарница „Приятели" - Хасково, пл. „Атлантически" - бивше кино „Аида" - „Празник на детската книга". Съвместно с „Общински младежки парламент" и ОП „Младежки център" - Хасково, организират книжен празник по повод Международния ден на детската книга. Програмата е пъстра палитра от литературни игри, четения, награди и изненади.

Книжарница „Приятели" - Стара Загора, бул. „Цар Симеон Велики" 118 "Бъди цар или царица в страната на приказките" - литературна игра за деца.

Книжарница „Приятели" - Сливен, бул. „Цар Освободител" 114 - "Детската книга - ключ към най-голямото съкровище" - литературна игра за деца.

От 18:00 часа, Книжен център "Гринуич": Детски празник с „Маша и Мечока" - рисувателни занимания, увлекателни приказки, игри и страхотни награди! Книжен център Гринуич ще предлага своите детски заглавия с 15% намаление.

В 19.00 ч., галерия „София": Откриване на изложбата „Туве Янсон - живот и творчество"

Съпътстваща изложба, Детско-юношески отдел: „Портрети и модели" на ателието по рисуване към СЦРД „Лозенец" и „Бояна" с ръководител Аделина Хаджийска

В книжарници „Хермес" в град София - Специално за децата ще се проведе „Приказна викторина с награди", а всички детски книги ще се продават с 20% отстъпка!

С различни инициативи се включва и книжарници „Хеликон". Въпреки че е ваканция, екипите на „Хеликон" очакват всички деца и техните родители с богата програма и изненади. Посетителите няма да са просто зрители, а ще имат възможност да се включат активно в празника - щафетни четения, „дописване" на класиките на датския писател, викторини.

Ето и програмата на „Хеликон-Бургас":

11:00 - 12:00 - четене по роли на приказки на Х.К. Андерсен. Четат ученици от 4 клас от ОУ „Братя Миладинови" с класен ръководител Фина Тотева.

16:00 - 17:00 - четене по роли на приказки на Николай Райнов и Константин Константинов: ученици от 4 клас от ОУ "Св. Княз Борис I " с класен ръководител Мария Караиванова.

17:00 - 18:00 - четене по роли на откъси от „Ние, врабчетата" и „Малки жабешки истории". Изпълняват деца от Школа по актьорско майсторство за деца и възрастни „Талантино" с художествен ръководител Станимир Карагьозов.

Утре, 3 април, от 11:30 ч., Орлин Павлов и Милена Николова („Миленита") ще четат заедно в ЦДГ 113 „Преспа", а от 16:00 ч., Андрей Захариев ще чете в ОДЗ 60. На следващия ден, 4 април от 15:00 ч., Станимир Гъмов ще чете в ЦДГ 12 „Олимпийче".

5 април - 11.00 ч., Столична библиотека, детско-юношески отдел: Запознай се с книгите на „Бисерче вълшебно - музикални книги" с водещ Вал Стоева главен редактор на сайта „Детски книги" и редактор на детска литература в сайта „Аз чета".

В съботния ден, в 10:30 часа, книжарница „Приятели" - Стара Загора, бул. „Цар Симеон Велики" 118 - Детска арт-работилничка „Да четем красиво" - изработка на книгоразделители.

Кръгла маса - дискусия, наречена „Любовта към книгата започва от детската градина", ще се проведе днес от 10 часа във фоайето и интерактивния кабинет на Регионална библиотека „Дора Габе" в Добрич. Ще участват педагогически специалисти, работещи в системата на предучилищното образование в област Добрич. Поводът за срещата е 2 април - Международен ден на детската книгата. Ще бъде открита и изложба на детски рисунки и творчески продукти.