/КРОСС/„0% от панелните блокове са изследвани. След като 0% са обследвани, няма как да знаем колко са опасни. Ако не се вземат категорични мерки, след време тази психоза ще настъпи". Това каза в ефира на Нова тв Николай Въжаров от Асоциацията за саниране на панелни жилища.
Според него проблемът може да се превърне в криза, да доведе до паника и психоза. Няма смисъл обаче от това, трябва да се направят последователни стъпки, обясни той, за да не се стига до истерия. Една от мерките, които той посочи, е изследване състоянието на конструкциите.
Контролът върху изграждането на тези панели е бил достатъчно висок, увери главният архитект на София Петър Диков. Той обясни, че не е създавана архивна документация, когато панелките са строени. „Искам да уверя хората да не се притесняват за годността на сградите", категоричен е Диков.
Чавдар Колев, преподавател във Висшето транспортно училище, обясни, че по принцип панелните блокове не са опасни. В „Надежда" има блокове, които са построени върху неподходящи места - има десетина такива блока в този столичен квартал, каза Колев, но твърди, че това е изключение в цяла България.
Бомба със закъснител ли са панелните блокове - към този въпрос ни провокира ни историята в Шумен, където панел се отчупи от основната конструкция на една кооперация и по чудо не предизвика много по-тежък инцидент.
Репортаж на Райчо Чапразов за панелните блокове от един столичен квартал гледайте във видеото.