/КРОСС/ САЩ ще разположат до 275 военни в Ирак, за да окажат подкрепа на американските представители в страната и на своето посолство в Багдад, съобщиха световните агенции.
Мярката идва, след като сунитските бунтовници, водени от свързаната с „Ал Кайда" групировка „Ислямска държава в Ирак и Леванта", поеха контрол над северни и западни райони и напредват към столицата.
Президентът Барак Обама изпрати съответно уведомление до Конгреса. „Тези сили ще бъдат разположени за защита на американски интереси и собственост, ако е необходимо, и са екипирани за бойни действия", пише в писмото Обама. Той обяснява, че този контингент ще остане в Ирак, докато ситуацията в областта на сигурността стане такава, че той повече не е необходим.
Войниците ще бъдат изпратени в близкоизточната държава в съответствие със закона за военните правомощия, уточнява президентът на САЩ. Около 160 от тези военни вече са в Ирак, посочва AP. Групата включва 50 морски пехотинци и над 100 войници от армията.
Белият дом обмисля да изпрати в Ирак и малка група бойци от американските специални части в опит да спре настъпващите сунитски джихадисти, съобщиха трима представители на правителството на САЩ, цитирани от AP.
Президентът Барак Обама изрично изключи възможността САЩ да разположат сухопътни войски в Ирак. Той обаче планира да изпрати в Ирак около 100 войници от спецчастите, за да обучават и съветват иракските военни.
Белият дом ще внесе тази или следващата седмица в Конгреса предложение за пренасочване на средства, предвидени за Афганистан, към Ирак, съобщи Reuters, като цитира сътрудници на законодателния орган. Целта е бъде осигурено финансиране за евентуални американски военни операции в Ирак.
Междувременно представители на САЩ и Иран са обсъдили ситуацията в Ирак в кулоарите на преговорите за иранската ядрена програма във Виена, твърдят източници на Reuters, пожелали анонимност. Високопоставен представител на Държавния департамент на САЩ уточни, че разговорът е бил кратък. Той подчерта, че такива разговори няма да включват военна координация или стратегически решения за бъдещето на Ирак „през главата на иракчаните".
Представител на властите в Техеран е заявил, че разговорите не са довели до конкретен резултат, както и че военно сътрудничество между САЩ и Иран не може да бъде вариант.
В понеделник високопоставени американски дипломати се срещнаха в Багдад с иракския премиер Нури ал Малики в опит да убедят доминираното от шиитското мнозинство правителство да управлява по-безпристрастно и да се съобразява с интересите на всички граждани. Говорителката на Държавния департамент Дженифър Псаки увери, че разговорите не са били за военна координация.
Насилието в Ирак започна да се увеличава миналата година, паралелно със засилването на протестите на сунитското малцинство, което се оплаква от дискриминация, припомня Reuters.