/КРОСС/5.6 % ръст на икономиката, външният дълг е 16 % от БВП, бюджетен дефицит от 2 %. Мислите, че е България? Не, това е Ирак. При всичките си проблеми, все пак успява да прави сериозен ръст години наред, пише Георги Кадиев в социалната мрежа Фейсбук и сравнява цифрите с тези у нас, за да стигне накрая да извода, че няма време за губене и затова днес на КСНС трябва да станат ясни датите на изборите и на оставката.
Сега нека погледнем България. Среден ръст под 1 % за последните 6 години, външен дълг около 23 % от БВП, дефицит вероятно ще надмине 2 %, освен ако не замразят заплати, пенсии и бонуси.
Парализирани публични системи, липсващи институции, заплахи за убийства, корумпирани политици.
Само за няколко месеца България се върна в началото на 90-е години. Унищожаваме икономиката си ден след ден- с корупция, политици- пионки, слабо правителство. Продават ни ГЕРБ като най-малкото зло, а те всъщност са от големите злини, прави извод Кадиев.
В поста си той прави коментар в числа:
От икономиката по-важно няма. Пази банковата си система, пази институциите, помагай на бизнеса. Той създава работни места, не държавата. Бъди привлекателен за инвеститорите, бъди предвидим.
Правителството на Орешарски е пълен провал. Безхарактерност, безидейност, никакви реформи.
Когато бях студент в Харвард, дойде президентът на Коста Рика. Разказа как 6 месеца убеждавал всяка сутрин президента на Интел да инвестира в страната. Ден след ден след ден след ден. Днес този завод произвежда 5 % от БВП на Коста Рика и е 20 % от износа им.
Или гледайте "Принцесата на Монако", върви по кината в момента. Ще видите каква страна е Монако през 1962 - с 95 % от приходите си от данък хазарт. И каква е днес- с 3 % от данък хазарт и голям друг бизнес.
Това са огромни структурни реформи. Изискват време, воля и политици.
Надявам се днешното заседание на КСНС да даде ясна времева перспектива как се развива ситуацията: кога се подава оставка от МС, кога се разпуска парламента, кога са изборите. НЯМА ВРЕМЕ.
Трябва да излезем от настоящата агония на връщане с 20 години назад. И да продължим напред.