Плевен /КРОСС/ Трябва да обвържем висшето образование с работните места и с бизнеса и това е залегнало в Стратегията за висшето образование, която е вече в Министерски съвет. Това каза пред журналисти в Плевен министърът на образованието проф. Анелия Клисарова.
Тя поясни, че в промяната, предвидена в Стратегията, основно се обръща внимание на това, как и защо бизнесът може да участва във висшето образование, като нещо изключително важно за реализацията на младите хора на пазара на труда.
„Имаме вече примери за това, как бизнесът участва в определени магистърски програми както в Техническия университет в София. Плановете на тези програми се изработват заедно така, че с уменията, които студентите получават в края на обучението, да могат да бъдат включени направо в работна среда и така да се избегне допълнителната квалификация", поясни тя.
Министърът добави, че бизнесът ще участва в учебни планови програми с реални работни места като ще осигурява възможност за отпускане на стипендии на студентите.
Проф. Клисарова очерта два основни пункта в Стратегията. „В нея ние залагаме по-добро управление на университетите с по-голямо участие на държавата в управлението на държавните университети, което ще регулира и качеството. Ние залагаме също 20% от държавната субсидия да отива за качество, вместо досегашните 4%", каза още министърът. Като нов момент Клисарова отбеляза и предстоящото разделяне на академичната от административната власт в университетите - нещо, което в МУ-Плевен вече е факт.
Анелия Клисарова коментира, че не само заплащането е фактор, който предизвиква масовото напускане на страната от млади лекари. Според нея в чужбина е привлекателна възможността за своевременна специализация и кариерно развитие. „Ако променим наредбите, което вече се прави в Наредба 34, ще мотивираме младите хора да останат и така, след получаването на дипломите през ноември, те да не чакат чак до месец май, за да кандидатстват за специализация, а да могат да го направят веднага, щом започнат работа", отбеляза Клисарова.