/КРОСС/Гласувахме за "Евророма", признаха роми от столичния кв. "Факултета" пред репортер на Нова телевизия.
Повечето от ромите нямат основно образование, не могат да четат и все пак знаели за кого да гласуват. По думите им на изборите за Европейски парламент дали своя вот за "Евророма", обаче "Евророма" не фигурираше в бюлетината, политическото движение не се яви самостоятелно на изборите, а участва в Коалиция за България.
Във "Факултета" не знаят и какво е преференция.
Попитани по-просто дали са отбелязали кръгче или квадратче, ромите казаха, че са отбелязали квадратче, но не си спомниха и кой е бил номерът в него.
Ромите твърдят, че никой не им е казвал за кого да гласуват и те сами си преценили.
На въпрос смятат ли, че ще бъдат ощетени, ако им се забрани да гласуват, защото нямат образование, жена отговори: "Да, смятам, че ще бъдеме обезщетени".
"Дамите се притесниха" - така Борис Аргиров от "Евророма", гост в студиото на сутрешния блок на Нова, се опита да заличи невежеството и да отрече купуването на гласове в ромските махали. Според него българите се продавали, а не ромите.
Неграмотните са и бедни хора, които "могат и да ги лъжат, и да ги купят", каза адв. Марин Марковски.
За да защититезата си за налагане на образователен ценз за гласуване бившият депутат и националист Павел Чернев заяви: "Спокойно можем да променим Конституцията и да кажем на ЕС, че няма да се съобразяваме с всички идиотски правила, които ни налагат. Купуването и продаването на гласове е балкански синдром".
Повечето от ромите са учили до седми клас, а има и такива, които не са стъпвали в училище. Те обаче са категорични, че не трябва да им бъде забранявано да гласуват и искат да го правят.
Не може хора, които слабо говорят български и не разбират в каква обстановка се намират да правят избор. Политиката не е магазин, въпреки че някой хора купуват вота именно на такива неуки хора", категоричен бе Павел Чернев. "Завършеното образование е критерият, че си адекватен в обществената обстановка. Най-правилното е да има завършено поне основно образование. Нека да престанем да оставяме хора, които не знаят къде се намират на географската карта, да определят съдбите на цял народ", обясни той.
"Хората, които са неграмотни, могат да бъдат лъгани и купени. Те не могат реално да участват в държавния и обществен живот. Конституцията обаче казва - всеобщо равно, пряко и тайно гласуване. Този текст има пряко действие и следователно този спор е само теоретичен, тъй като текстът е категоричен и не може да бъде променян", заяви от своя страна адвокат Марин Марковски. Той допълни, че не може да не се съобразяваме и с принципите в Европейския съюз, а Павел Чернев му напомни, че е възможна промяна на Конституцията.
"Крайно време е всички националистически партии да се съберат в едно, за да могат да влязат в парламента и няма да има тези дебати", заяключи Борис Аргиров от "Евророма".