/КРОСС/Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заявява в интервю за агенция Ройтерс, че България трябва да продължи с работата по подкрепяния от Русия проект за газопровод "Южен поток" само ако се спазват всички нормативни актове на Европейския съюз. В заглавието на интервюто Борисов е определен като предполагаемия следващ български премиер.
Борисов казва още, че ако той състави следващото правителство, ще изключи от участие в търга за изпълнение на проекта всяка компания, обект на санкции от Съединените щати или Европейския съюз във връзка с украинския конфликт. Според него, енергийната ни зависимост от Русия би могла да намалее, ако консорциумът между френската газова компания "Тотал", австрийската ОМВ и испанската "Репсол" успее да извлече газ от българския участък на Черно море. Договор с този консорциум беше сключен през 2012 г.
Евроатлантическата ни ориентация не означава, че трябва да скъсаме връзките си с Русия, допълва Борисов в интервюто си за Ройтерс. Той заявява, че няма да участва в никакви коалиционни правителства, ако не успее да спечели извънредните избори наесен, за да управлява самостоятелно. Според Ройтерс, това означава, че лидерът на ГЕРБ ще разчита на външна подкрепа за управление или пък ще се наложи да бъдат насрочени нови извънредни избори. Борисов предвижда, ако успее да спечели самостоятелно управление, продължаване на пенсионната реформа и либерализиране на енергийния пазар, но с подпомагане на социално слабите.
Междувременно еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер заяви, че вярва на българския премиер, че дейностите по "Южен поток" са прекратени, но ще предприеме действия, ако получи доказателства за обратното. Йотингер снощи говори по темата пред акредитирани в Брюксел журналисти.
Еврокомисарят по енергетиката за пръв път допусна публично, че "Южен поток" е част от политическа игра на Русия, а не само въпрос на инфраструктура и икономика. Гюнтер Йотингер коментира и медийните информации, че в България работата по проекта продължава въпреки уверенията на кабинета в обратното.
Ние трябва да работим с правителството и аз имам доверие на премиера. Може би ако някакви дейности продължават, но няма нови поръчки, това все пак означава прекратяване. Ако не е така - моля ви, дайте ми снимки и кадри, и аз ще предприема действия, призова Йотингер.
Според него съдбата на "Южен поток" до голяма степен зависи от инвеститорите, защото в интерес на всички е да не се вкарват пари в подобен проект, преди да се стигне до приемливо решение, което е в съответствие с европейското законодателство.
В България основните законови проблеми са три - те засягат околната среда, вътрешния пазар и конкуренцията, както и втория и най-вече третия енергиен пакет, каза комисарят, като посочи специално начина, по който в България се вземат решенията за това кой ще проектира и кой ще строи газопровода.