Варна/КРОСС/Между 9 и 11 са жертви във Варна. Сред загиналите има и две деца. В града е обявен ден на траур.
Според кмета на града Иван Портних броят на жертвите продължава да расте.
Един човек е намерил смъртта си и в Добрич. В общината е обявено бедствено положение. Ниските части на града са залети с вода над метър. Дерето, което провежда всички води от областта, дълго 15 км, е наводнило града.
След обилните валежи във Варна са потвърдени десет жертви в квартал „Аспарухово", съобщи за Дарик Ивана Милева, говорител на Областната дирекция на МВР в крайморския град. От МВР уточниха, че положението в района е бедствено и ситуацията е много тежка. От водата от падналия дъжд са залети най-ниските части на района.
Иван Портних обясни пред Нова тв, че нормата на валежите за Варна е 53 кубика на месец. Те обаче са се излели само за няколко часа.
Девет души са потърсили помощ в Спешния център на болница „Св. Анна" в града, съобщиха от общината. Четирима от тях са пристигнали сами, петима са докарани от „Гражданска защита" - мъж и жена с множество наранявания, 15-годишно дете със съчетана травма и 18-годишно момиче.
7-годишно момче е хоспитализирано в Детска хирургия на болницата. Момченцето е било открито на капак на лек автомобил и заведено в здравното заведение от екип на „Бърза помощ". Търсят се родителите му.
Все още се издирват изчезнали след стихията хора, работи се за разчисването на района.
Обявен е неучебен ден.
През нощта спасителните екипи са били затруднени в издирването поради липсата на ток.
„Мобилизирали сме всички възможни сили", заяви Портних. Той обаче е недоволен от реакцията на държавата.
„От първия момент е направено това, което е трябвало да бъде направено", заяви вътрешният министър Цветлин Йовчев, който пристигна във Варна. Градът беше залят от кална вълна след поройни дъждове вчера следобед.
Още снощи във Варна отидоха и министрите на транспорта и на околната среда и водите.
Президентът Росен Плевнелиев е в постоянен контакт с вътрешния министър Цветлин Йовчев и с кмета на Варна Иван Портних.Най-вероятната причина за ситуацията във варненския квартал „Аспарухово" е срутилият се заради проливния дъжд баир на Джанавара, който е затрупал платното по пътя за „Аспарухово".
По думите на говорителят на РДВР Варна Ивана Милева ниската част на квартала се е наводнила и улиците „Балкапан" и „Розова долина" са опасни за хората в района.
На място са изпратени екипи на Гражданска защита, на Пожарна безопасност и на полицията, които са се включили в издирването на изчезналите хора. Басейнова дирекция-Варна и РИОСВ-Варна са мобилизирали екипите си за оказване на пълно съдействие на областната администрация, кризисния щаб и на пострадалите от наводнението граждани.
video:http://www.youtube.com/watch?v=Bu9wh_b4p_k
Водата след вчерашния потоп продължава да се оттича.
Хората разказват, че приливната вълната е била висока над 2 метра. Тя идва изведнъж, пълни дерето и залива къщите в близост. През последните 15 години дерето не е било почиствано. В него има дървета, високи около 7-10 метра. Вълната е понесла автомобили и покъщнина. Възможно е да има срутени къщи. За да могат да се спасят, хората са се качвали по покривите на къщите си.
Дъждът не е спрял да вали през цялата нощ.
По думите на вътрешния министър кметът Варна Иван Портних не е потърсил нито него, нито главния секретар. „Трябва да се види дали няма държава, или няма кмет", коментира Йовчев.
Цветлин Йовчев обясни, че приливната вълна е дошла от прелели водостоци. „За кратко време е паднало голямо количество вода", коментира вътрешният министър. Той потвърди смъртта на 9 души във Варна и един в Добрич.
„Има разпореждане да започне оценка на щетите. След това хората ще бъдат подпомогнати", заяви министър Йовчев.
По думите му вече няма нужда от евакуация на хора, а в най-рисковите точки те са били евакуирани още вчера.
video:http://www.youtube.com/watch?v=3knn1YrrC9I
Що се отнася до прекъснатия ток в квартала вътрешният министър обясни, че екипи на ЕНЕРГО-ПРО оглеждат щетите, след това ще направят оценка и ще се предприеме възстановяване на електрозахранването.
Работи се по отстраняване на натрупаните автомобили, за да не пречат на евентуална втора приливна вълна и водата да може да се оттече.
„Операцията е започнала веднага. На място са пристигнали девет екипа, след това са пренасочени още екипи. Ангажирани са и доброволци. Всичко, което можеше да се направи, е направено. Изискал съм справка по часове какво е направено", каза Йовчев.
Градския транспорт се движи, за да може хората да отидат на работа.
„Отпускането на средства зависи и от това колко бързо местната администрация ще си свърши работата", заяви Йовчев. „Нека да видим какви са щетите и дали да търсим помощ от европейските фондове".
video:http://www.youtube.com/watch?v=T7mhG9adBzI
На 170 сигнала са реагирали екипите на пожарната в страната във връзка с тежката обстановка след дъжда и бурите. 153 от сигналите са за спасителни дейности.
От служба "Пожарна безопасност и защита на населението" съобщиха пред "Хоризонт", че след проливния дъжд в София този следобед има подадени два сигнала за паднали дървета в града.
По-тежко остава положението в област София. В Златица, Пирдоп и община Чавдар има сто сгради, които са повредени от дъжда. Не се съобщава за пострадали хора от стихията.
В област Бургас са подадени 30 сигнала за наводнения, най-вече в къмпингите "Смокиня", "Каваци" и "Градина".
47 са сигналите в област Ямбол, 35 от тях са за наводнения в жилищни сгради. За момента най-тежко остава положението в село Смирненски в област Монтана. Там има евакуирани четири човека, които са настанени в кметството и три частично разрушени постройки. На мястото работят общо девет екипа на пожарната.