240 години от подписването на Кючуккайнарджанския мирен договор от 1774 г.
Секция: БЪЛГАРИЯ
20 Юни 2014 13:09
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
240 години от подписването на Кючуккайнарджанския мирен договор от 1774 г.

Силистра/КРОСС/В силистренското село Кайнарджа се проведе научна сесия послучай 240 години от подписването на Кючуккайнарджанския мирен договор от 1774 г. С него се слага край на започналата през 1768 г. война между Русия и Османската империя. Договорът от руска страна е подписан от императрицата Екатерина Втора Велика, чийто пръв и единствен паметник у нас е на метри от скалата до историческата чешма, където е станал факт актът на подписването. Ръководството на Община Кайнарджа провежда на 20-21 юни т.г. тържествата, посветени на годишнината с участие в програмата на гости от различни институции, вкл. от Руската федерация начело с генералния консул в Русе г-н Владимир Климанов.

С приветствия от руска страна участваха още представители на няколко обществени организации - Международната обществена организация „Витязи", Центъра за национална слава на Русия, неправителствената организация Съюз на приятелите на България и др., а от българска страна - кметът Любен Сивев, председателят на Общинския съвет Ивайло Петков. Специален поздрав бе представен и от името на г-н Насуф Насуф, областен управител на област Силистра, в който се казва, че събитието ще остане трайно в народната памет, защото е крачка напред в развитието на историята.
Според предварителната програма основният доклад е на научния сътрудник от Варна г-жа Станка Димитрова: „Представям войната и нейното отражение, влияние и значение сред българския народ, вкл. от няколко „ъгъла" - политически и социален; очертавам участието на българи във войната; място бе отделено и за промяната в настроението на българския народ предвид очакванията му за освободителна мисия от страна на Русия". Тя отбелязва още, че след 8 столетия Русия достига бреговете на Дунав и ефектът от войната, водена основно на територията на Добруджа, е, че народите в района на Черноморието преначертават своята съдба - Балканите, Причерноморието и Бесарабия. Православието като християнска вяра получава правото за изява и на строителство на храмове.
На 21 юни са предвидени няколко тържествени момента: церемонията по откриването на Туристическия посетителски център и ритуал по откриване на бюст паметник на фелдмаршал П. В. Румянцев. Цветя ще бъдат поднесени и на скалата, където е подписан Кючуккайнарджанския мирен договор, както и на паметника на руската императрица Екатерина Велика, първият по рода си у нас, изграден преди няколко години. В обозримо бъдеще в Кайнарджа ще има още два паметника на велики пълководци - генералисимус Александър Суворов, един от основоположниците на руското военно изкуство, и на адмирал Григорий Спиридов, разгромил флота на Османската империя в рамките на войната, чийто финал е в Кайнарджа край едноименната историческа чешма.