/КРОСС/ Складираният досега от Украйна природен газ не може да гарантира доставките за Европа през зимата, каза в интервю пред БНР председателят на парламентарната комисия по енергетика в руската Държавна дума Иван Грачов.
„Наясно ме, че Украйна ще взема газ от хранилищата, тъй като металургията, химическата промишленост и битът не могат без това гориво. При всички случаи те ще използват от 1 до 2 млрд. куб. м газ месечно. В хранилищата към момента има 12 милиарда, които Украйна безплатно успя да нагнети през последните месеци, но отсега е ясно, че към средата на есента половината от това количество ще бъде използвано, следователно ще останат 6 милиарда, които са абсолютно недостатъчни за зимния период и за осигуряването на чисто технологични причини на качествен транзит на руския газ към Европа, защото минималното количество за гарантиране на транзита е 9 млрд. куб. м, но по-добре би било там да има 18 милиарда, за да бъдат удовлетворявани всички европейски изисквания, в случай че зимата бъде сурова", обяснява Грачов.
През есента страните, които замръзнаха по време на предишната криза, ще се изправят пред огромен проблем, тъй като те покриват до 90% от своите нужди чрез доставките от Русия. Сред тези страни е и България, отбеляза депутатът.
Украйна не може да плаща доставките от Русия „и заради наказателната акция в източната част на страната, която струва много пари. Като прибавим кражбите и корупцията, виждаме, че за покриване на газовите дългове няма да останат никакви пари", посочи Грачов.
Реалистичен вариант за решаване на казуса е Русия и Европа да придобият по една трета от собствеността от газопреносната система на Украйна, срещу което част от дълговете за горивото да бъдат отписани.
„Ако Русия излезе открито с подобно предложение, в Украйна ще се надигне голям вой, че, видите ли, пак са налице някакви имперски амбиции, че Русия пак иска да завладее украинската собственост. Схемата „дълг срещу собственост" напълно отговаря на интересите и на Европа, и на Русия. Ако към тази система имаме три ключа, бъдещите спорове ще се решават много лесно, защото двама от собствениците винаги ще бъдат заинтересовани от безпроблемния транзит към Европа", коментира Грачов.
Той е убеден, че въпреки текущите проблеми, проектът „Южен поток" ще се осъществи.
„Преди не бях особен привърженик на „Южен поток", тъй като смятах, че ще е по-изгодно да се договорим с Украйна. Но тогава и през ум не ми минаваше, че в центъра на Европа могат да ни устроят нещо като Сомалия, че могат да раздробят Украйна на части по югославски сценарий. След тези събития съм абсолютно убеден, че решението да се построи „Южен поток" е неизбежно и Европа също ще го подкрепи. Разбира се, трябва да бъдат отстранени онези проблеми и претенции при организирането на търговете, които бяха предявени към България. Убеден съм, че ще се разберем и ще продължим да строим този газопровод", допълва той.