Николай Малинов: Позицията на БСП за КТБ трябва да бъде по-активна
Секция: Интервюта
21 Юни 2014 15:19
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Николай Малинов: Позицията на БСП за КТБ трябва да бъде по-активна

/КРОСС/ Водеща: От два дни интернет е пламнал от информацията, че две семейства градинари разчистват и разкрасяват двора на имот от 18 декара в швейцарския град Олтен. Имотът е предназначен за семейството на Сергей Станишев, се носи из интернет пространството. Има ли грам истина в този слух? Все още не е ясно. Ясно е обаче, че ситуацията в БСП се нуждае от тълкуване, защото БСП е мандатоносител на кабинета Орешарски, а удължаването на живота на този кабинет все повече прилича на агония и е в състояние да изнерви всички. Агонизира ли обаче самата левица пред дилемата - с или без Станишев. На фона на природно-политическата криза в страната, тук е издателят на червения вестник Дума. Доста устат депутат, депутатът от БСП Николай Малинов с диагнози, с епикризи и с прогнози. Здравейте, г-н Малинов!

Николай Малинов: Здравейте.

Водеща: Чувате ли я тази информация, че Вашият лидер си готви имот от 18 дка, пише го, говори се, страшно се обсъжда в интернет пространството, в швейцарския град Олтен, готви се да се изтегли.

Николай Малинов: Току-що от Вас го научавам.

Водеща: Значи не четете какво пише в интернет по ваш адрес.

Николай Малинов: Не мога всичко да чета.

Водеща: То не е всичко.

Николай Малинов: Аз обикновено сутрин ставам между 4 и 6 да чета, защото другото време трябва да работя, но до това не съм стигнал явно. Така че чета, но не успявам всичко да прочета.

Водеща: Чувате ли всички коментари за, четете ли ги, чувате ли ги, коментирате ли ги за това какво се случва в БСП? За това, че вътре е хаос, че цари паника, че нямате лидер, че лидерът ви в момента е в Брюксел, в разгара на една ужасяваща криза природно-политическа, както казвам аз, има съвпадение между двете кризи. Какво правите вътре?

Николай Малинов: Допада ми начинът, по който поставяте въпроса, дори и фаталистичната връзка между природната криза и кризата в държавата. В интерес на истината, и аз сутринта точно за това си мислех и идвайки към Вас, действително човек си задава много въпроси. Както и в държавата, имаме повече въпроси, отколкото отговори често от това накъде оттук нататък.

Водеща: Очакваме от Вас тези отговори, защото Вие сте вътре.

Николай Малинов: Да, разбира се, аз ще кажа моето скромно мнение. Сега в края на краищата аз това мнение го защитавам...

Водеща: Вие сте член и на Изпълнителното бюро.

Николай Малинов: Не, не съм член на Изпълнителното бюро.

Водеща: Не сте ли?

Николай Малинов: Не. Само на Националния съвет. Бях член на Изпълнителното бюро.

Водеща: „Само"! Малко ли е да си член на Националния съвет?

Николай Малинов: Да, да, да. Аз затова казвам. Тръгнах да казвам, че се опитвам да защитавам тези позиции, мнения, епикризи, както Вие казахте, на всички нива, на които в общи линии съм приет.

Водеща: Какво се случва, какво се случва? Карате ли се, в паника ли сте?

Николай Малинов: Първо, две неща според мен са важни, за да се направи анализът и да се тръгне към епикризата и как да се излезе от ситуацията. Ще кажа моя анализ на това защо падна това правителство.

Водеща: То не е паднало.

Николай Малинов: То е паднало.

Водеща: Вие го държите.

Николай Малинов: И второто...

Водеща: Вие, БСП го задържа.

Николай Малинов: Добре, добре. Това е въпрос на гледна точка, ще говорим и за това. И второто е защо БСП така катастрофално се представи на тези избори? По отношение на представянето на БСП на тези избори аз пак казвам на всички органи, в които аз участвам и имам правото да говоря, си позволих да кажа, че според мен ние направихме три сериозни грешки. Първата сериозна грешка е чисто политическа, идейно-политическа и тук е липсата на яснота и категоричност в говоренето на нашата партия. По въпроса за Украйна. По въпроса за това какво правим, как го правим и защо го мислим. По въпроса за санкциите срещу Русия. По въпроса за "Южен поток". Явно не успяваме достатъчно категорично да покажем своето мнение...

Водеща: Какво стои зад тези интереси.

Николай Малинов: Да. И действително се позволи и разноговорене. Това беше, в общи линии тези въпроси аз ги зададох и на премиера Орешарски и той точно призна, че е позволил и разноговоренето, призна и отстъплението, което направи по една принципна за нас позиция - "Южен поток".

Водеща: Тоест той обяви, че...

Николай Малинов: Той обяви, че според него ултиматумът, който му е бил поставен от американските сенатори е бил такъв, че вредите за държавата са щели да бъдат много по-големи, отколкото ползите, и това е причината, поради която той е бил принуден да направи този ход. Освен идейно-политическата част на грешката, която аз наричам липсата на яснота и категоричност и съобразяване с мнението на нашия електорат, на левия електорат. Втората грешка е чисто организационна. Според мен организационното направление в партията, аз това също съм го казвал и на пленум, но казвам моя анализ. Излезе с една теза, че е имаме твърдо ядро от около 750 хиляди човека и оттук нататък дайте да търсим как да надграждаме. По този начин беше формирана и листата, въпреки волята, настроенията и вътрешните бури по темата каква да бъде листата ние искахме по-партийна листа, ние искахме по-голямо представителство на партията и в управлението и в тази евролиста. Защото БСП ако говори за твърдо ядро, кое е твърдото ядро? Тези 450-500 хиляди гласа или онези 1,5 милиона, които бяха преди няколко години.

Водеща: Г-н Малинов, чакайте малко да сложа една скоба, защото се улавям като хипнотизирана пред хора от БСП, независимо дали са бивши функционери или настоящи, които в нормалния живот могат да говорят, могат да разказват вицове, могат да бъдат естествени. Като седнат тук и ме хипнотизират в апаратна фразеология. Какво ми говорите Вие? Вашата си листа за евроизборите си беше напълно партийна, оглавена от вашия лидер Сергей Станишев. С какво той отблъсна вашето твърдо ядро? Как позволявате или разрешавате разноговорене, след като въобще не намерихте сили да обясните какви интереси стоят зад "Южен поток" тук и защо цената му скочи три пъти от първоначално обявената? Вие говорите само за интереса на България, а какво вътре и кой обслужва този интерес, Вие не говорите. Не можете да ми кажете какво се случва в момента в БСП, след като вашият лидер оглави една листа, загубихте избори, обявихте курс към предсрочни избори през юли, след това се отказахте от тях, след това изведнъж се оказа, че крепите едно правителство, за което говорите като за паднало.

Николай Малинов: И третата грешка, за която исках да кажа - това е нашета прекалена прегръдка с ДПС. Нашета коалиционна политика, която явно БСП черпи прекалено много...

Водеща: Е кога осъзнахте, че се прегръщате прекалено много?

Николай Малинов: Много отдавна лично аз ги говоря тези неща, както казвам на тези форуми...

Водеща: Защо не Ви чуват хората?

Николай Малинов: Ами явно не съм достатъчно убедителен.

Водеща: Ама Вие сте издател на вестника, на партийния орган. Как така не чуват?

Николай Малинов: Ами явно не съм достатъчно убедителен. Вижте какво, в БСП, както знаете има много малки, средни и големи различни лидери. Всички тези лидери имат своето място и възможност да изразяват своята позиция, както на партийните форуми, така и във вестника. Когато обаче ние вземем някакво решение, за съжаление трябва да се съобразяваме с това решение. Примерно аз бях против някои текстове в решението за оценката ни за Украйна, предложих конкретни поправки, за което бях в студиото на Нова телевизия, между другото в един от сутрешните блокове...

Водеща: Да.

Николай Малинов: ... но те не бяха приети. Ами сега какво да направим. Имам си теза, но тя невинаги може да бъде приета. Може и аз да греша, нали?

Водеща: Нима?

Николай Малинов: Да.

Водеща: Боже мой! За първи път чувам някой да казва, че може и той да греши и той да стои в политическото. Това е само така вметка, но кажете ми какво се случва с БСП в момента? Осъзнали сте, че сте прекалено силно прегърнати с ДПС. Може ли един човек да осъзнае, след като е забременял, че е бил прегръщан прекалено настойчиво? Една дама. Има нещо странно в това и се изпокарахте с ДПС и стана този взрив в държавата. Между Делян Пеевски и Цветан Василев, изправени сме пред сериозни проблеми с четвъртата по големина банка в държавата, започнаха някакви арести, започна някакъв такъв разкол, че не се разбира какво точно се случва в тази част от политическото, където е БСП. Вие давате ли си сметка за това?

Николай Малинов: Аз лично, в личен план съм страшно притеснен от това, което се случва в държавата, от пътя по който тръгва държавата, от невъзможността на лидерите на политическите партии и на съответните институции в държавата, които са предназначени да бъдат компенсаторни механизми в един такъв проблем да седнат на масата и да решат този проблем. Аз смятам, че вие правилно казахте, че БСП като мандатоносител е отговорен за тази ситуация. Аз мисля, че отговорността в тази ситуация на БСП се свежда до това да реши този проблем.

Водеща: Кой? Кой проблем?

Николай Малинов: Да реши проблема Делян Пеевски - Цветан Василев, проблема с банката, проблема с отлагането на предсрочните избори...

Водеща: Има ли ресурс?

Николай Малинов: Аз смятам, че има ресурс.

Водеща: БСП да реши тези проблеми. Може ли да се намеси в конфликта между Пеевски - Цветан Василев, който рефлектира и който е проектира върху финансовата стабилност на държавата? Има ли такъв ресурс?

Николай Малинов: В края на краищата моето мнение, че отговорникът за всичко това да бъде урегулиран този конфликт е именно управляващата партия. И смятам, че управляващата партия трябва да се намеси в този конфликт.

Водеща: Как? По какъв начин? Чрез кого?

Николай Малинов: Като въздейства върху съответните компенсаторни механизми, които съществуват в държавата, като независими власти и институции да се реши този проблем. В края на краищата има много сценарии. Заговори се за сценарий, че единият от страните в конфликта щял да бъде убиван, после обаче Цацаров почна да обяснява, че ама точно няма доказателства, че ще бъде убиван, ама ще видим какво правим. Една груба намеса на прокуратурата, която прилича на времената отпреди и малко след 1944 година.

Водеща: И Вие смятате, че има намеса на прокуратурата?

Николай Малинов: Ами сега вижте колко организирана работа - 10 прокурора ти влизат там. Не знам дали може да се случи в друга държава в света и то малка държава. Но проблемът е, че тук пътят според мен е помирение.

Водеща: Между кого и кого?

Николай Малинов: Ами между конфликтстващите страни - банката, медиите, държавата. Вчера половин час след като се обяви, че банката ще е под надзор, се появи ВТБ и каза „Ние сме готови да купим всичко". Значи винаги има механизми, с които буквално в часове и дни едно напрежение в една или друга посока да бъде туширано, но ние не бива да бъдем до такава степен в изчакваща позиция.

Водеща: Имахте ли информация като председател на русофилите в България, че руската „Внешторгбанк" се кани да купи КТБ.

Николай Малинов: Да, аз имах такава информация.

Водеща: Имахте предварително такава информация.

Николай Малинов: Да.

Водеща: Колко предварително?

Николай Малинов: Ами смятайте, че поне един месец предварително.

Водеща: Вие знаехте отпреди месец, че „Внешторгбанк" може да купи и се кани да поиска да купи КТБ.

Николай Малинов: Вижте, когато някой има намерение за нещо... във всеки един процес в държавата, за да бъда по-кратък, има намерения. На „Внешторгбанк", на Societe Generale, на Berkley Bank. Има много намерения. Руснаците отдавна искат да влязат в България чрез купуване на банка.

Водеща: Вие знаете за намеренията на...

Николай Малинов: Да знам го това намерение.

Водеща: Свързвате ли сегашния скандал, сегашния сблъсък за КТБ с намерението на руснаците, на „Внешторгбанк" да купят тази банка? Кой ги задвижва, кой задвижва този скандал.

Николай Малинов: Много тръгва разговора в посока на хипотезите, а аз не съм силен...

Водеща: Не е така, Вие казвате, че сте имали информация, че „Внешторгбанк" се кани да купи банката...

Николай Малинов: Ама аз мога да Ви кажа много други информации, затова казвам че винаги има различни. Значи едните хора имат едни интереси, другите хора имат други интереси. В края на краищата истината не бива да се гледа като абсолютна истина, тя е субективна. Защото интереса на „Внешторгбанк" е сигурно да купи всичките банки в България. Да, тя има интерес и желание да купи банката, доколкото знам аз. Но аз не познавам ръководството на „Внешторгбанк", не говоря с ръководството на „Внешторгбанк", но зная от много хора от България и в чужбина, че руска банка иска да стъпи в България. И Ви предлагам в тази насока да не губим времето на разговора. Тя е с под 10% доколкото разбрах.

Водеща: Точно така, изведнъж се появява, това се появява като възможност за една банка, която е поставена под специален надзор започва да всява паника сред своите вложители. Вие ми казвате, че сте имали информация за това.

Николай Малинов: Тук големия въпрос е изгодно ли е това за България, или не?

Водеща: Изгодно ли е?

Николай Малинов: Ами според мен е изгодно. Без значение дали ще е Berkley Bank или „Внешторгбанк", този който ще стабилизира системата в момента, е добре дошъл, защото това е изгодно на България. Нека така да си задаваме въпросите.

Водеща: Да, но Вие казахте, че БСП трябва да е посредника в сдобряването на воюващите страни.

Николай Малинов: Аз казах, че БСП трябва да е по-активна в това като мандатоносител тези напрежения да бъдат туширани. Аз смятам действително, че ръководството на БСП не е достатъчно активно, с позицията си в разрешаването на тези проблеми. Не може ние да изчакваме прокуратурата да го реши...

Водеща: Защо не е активно ръководството на БСП?

Николай Малинов: Защото смятам, че не сме достатъчно активни. Защото смятам, че банката може да се намеси с финанси, защото смятам, че може Пламен Орешарски да предизвика съответните разговори, да се ускорят съответните процеси, да се дадат съответните послания към хората, че в тази насока може да се решат въпросите. Аз в момента импровизирам нещата, които могат да се направят.

Водеща: Г-н Малинов, това означава ли, че ръководството на БСП в момента не е в състояние да извърши този тип според Вас нужни горни действия?

Николай Малинов: Напротив, аз смятам, че е в състояние и ще настоявам да се върви в тази насока. Пак казвам, аз може да греша. Но аз смятам, че когато имаш конфликт, който клати цялата държава, мандатоносителят е задължен да предприеме съответните...

Водеща: Как?

Николай Малинов: Нека да го обсъдим допълнително.

Водеща: Защо Вашето ръководство, като мандатоносител, разиграва цялата държава за това, че първо обявява курс към предсрочни избори, след това започва да крепи едно правителство, за което самите Вие казвате, че е в агония. За какво става дума, за какво разтакаване, за какво тупкане на топката? Каква е тази игра на нерви?

Николай Малинов: БСП категорично, пак казвам моето мнение, не е в интерес да протакат изборите. Колкото се отсрочат повече във времето изборите, лично мое мнение, БСП ще загуби повече. Поради тази причина...

Водеща: Знаете ли кога Орешарски ще подаде оставка?

Николай Малинов: Не.

Водеща: Нямате информация?

Николай Малинов: Поради тази причина предложението за незабавни избори, доколкото разбрах и доколкото всички видяхме, не се прие от другите партии и се стигна до консенсус те да бъдат между 15 или 28.09., пардон, и 15.10. Това са...

Водеща: И 12.10.

Николай Малинов: Да. Това е рамката, която са задали политическите сили. В края на краищата нека да не влизаме и в този анализ, това е рамката, тогава ще са изборите. Дали ще са на 5-ти, 6-ти или на духовния празник на мюсюлманите, преди това или след това или как ще го изиграят, какво ще го направят. Знаете ли колко хипотези интересни можем тука да развиваме.

Водеща: А какви са хипотезите за лидерството на вашата партия? Говори се вече, че възможната алтернатива е Румен Овчаров.

Николай Малинов: Румен Овчаров в понеделник на пленума каза категорично, че няма да никакви амбиции. Алтернативи сигурно има много. Но аз наскоро разговарях с един мой приятел, председател на областен съвет, който искаше да подаде, пък има едни от най-добрите резултати в партията, да подаде оставка и му казах нека малко да изчака преди да предприеме някакви резки действия, защото все пак нашета партия се реформира отгоре-надолу, а крайна сметка пошегувах се така...

Водеща: Отогре-надолу се реформира вашата партия...

Николай Малинов: Викам „Вижте какво...", това е мое мнение пак, викам „Виж какво, на пазара има само кукленски череши. Ти искаш кюстендилски. Обаче в момента имаш един лидер на пазара. Нека когато говорим този лидер дали да си ходи, или дали да не си ходи, да видим кой е заявил своите лидерски позиции. Кой е този, който е заявил?".

Водеща: Няма такъв.

Николай Малинов: Ами няма. Ами значи на пазара има само кукленски череши.

Водеща: Само Сергей Станишев като кукленска череша?

Николай Малинов: Ами нека да се появят някакви други алтернативи, разбирате ли? Ти искаш диня, ама има само пъпеши на пазара. Значи когато...

Водеща: Значи вътре вече нямате алтернативи.

Николай Малинов: Значи в момента... Това е друг анализ защо се получава така или иначе и защо нямат лидерски заявки. Но аз смятам, че няма нищо по-логично човека, който иска да стане председател на партията, както го заяви един Жоро Кадиев преди известно време, но се оттегли от всички органи в партията. Казваш „Аз искам това, ще правя такава програма, ще се боря 15 години за лидерският пост и когато ме изберете и решите, че това е моята програма аз ще я защитя".

Водеща: Янаки Стоилов също се оттегли, хвърли оставка. Това са показателни жестове.

Николай Малинов: Да, разговарях с Янаки Стоилов след тази грешка...

Водеща: Това е грешка?

Николай Малинов: Според мене. Да. Според мене е грешка. Пак казвам, според мене.

Водеща: И какво каза той?

Николай Малинов: Аз му казах „Янаки, какво правим, защо по такъв начин действаш?" Той каза: „Виж какво, ние действително трябва да натрупаме една нужна критична маса за съответните промени в политиката на нашата партия. По този начин аз не съм съгласен, че трябва да продължава нашета коалиционна политика с ДПС. Това е неговото мнение, което беше подкрепено общо от четири гласуващи от парламентарната група. Болшинството от парламентарната група, смятам че постъпи правилно, като подкрепи контратеза на Янаки Стоилов, въпреки че той беше председателстващ на заседанието и каза „Не, ние не можем да бламираме в момента собствения си министър-председател и ние не можем да бламираме правителството, защото ако ние го бламираме той още утре ще трябва да подаде оставка". А какво се случва ако още утре подаде оставка - по-голям хаос. А така хаоса поне е планиран. Защото ние знаме, че от 28.09 до 12.10 ще са изборите, съответно знаем кога горе-долу ще влезе експертно-временно, как се казваше, правителство, което ще назначи президента, т.е. ние вече имаме някаква обща визия за това на къде да върви държавата. И не трябва да я вкарваме в допълнителен хаос. Затова смятам, че крайното действие на Янаки би било грешка и затова парламентарната група...

Водеща: Значи трябва натрупване на критична маса?

Николай Малинов: Да. Да, натрупване на критична маса в съответната, преди малко Ви казах според мен какво й липсва на БСП, яснота и категоричност. Аз мисля, че съм ясен и категоричен в своите тези, своите твърдения.

Водеща: А скандалът между Кирил Добрев и Татяна Буруджиева какво е. Татяна Буруджиева му казала, че и той е цървул като баща си Николай Добрев, пък той й отговорил, че тя е парцал, с който ще помете път.

Николай Малинов: Ох!

Водеща: Това е вярно. Това не беше опровергано, появи се като информация. Това също ли е натрупване на критична маса? Какво се случва?

Николай Малинов: Вижте, при всички положения има изпускане явно на нервите и има...

Водеща: Ама за какво си изпускат нервите хората, аз това се опитвам да разбера.

Николай Малинов: Изпускат си ги нервите, защото са емоционални хора и горят за различен подход в решаването на проблематиката. Това е моето просто обяснение, защото в интерес на истината сега разбрах за толкова скандалния сблъсък между Кирил Добрев и Таня Буруджиева.

Водеща: Описан е в няколко сайта и не всички от тези сайтове са жълти, напротив - свидетелстват. И във вестниците и т.н. въпросът е, че вие не искате, никой от вас не иска да назове истинския проблем.

Николай Малинов: Аз Ви казах моето мнение какво е. Истинският проблем е политиката на партията. Истинският проблем е липсата на яснота и категоричност. Истинският проблем е, че когато ние подкрепяме едно правителство, това също го казах на пленума, ние трябва да го подкрепяме с ясната червена линия, разделителна отвъд, което ние не го приемаме.

Водеща: С или без Сергей Станишев на избори?

Николай Малинов: Ние го подкрепяме За "Южен поток", ние го подкрепяме За "Белене" ние го подкрепяме за решаване на социалните и икономически проблеми на българските граждани, с които 120 години се занимава тази партия, нашата партия. При други условия ние не го подкрепяме.

Водеща: Добре. С или без Сергей Станишев на предсрочни избори? С или без него?

Николай Малинов: Аз ясно и категорично заявих, че смятам, че трябва да е със, че преди избори не се сменят конете като преминават през бързея.

Водеща: Ще спечелите ли изборите?

Николай Малинов: На тези избори...

Водеща: Сами ли ще играете?

Николай Малинов: Момент, момент. На тези избори тезата, която аз ще защитавам в управителните органи на партията е да върнем максимален брой от доверието на избирателя си. Защото преди малко Ви говорех за твърдото ядро. Нашето твърдо ядро ако плава от 500 хиляди до 1,5 милиона, значи ние трябва да се борим да върнем доверието на тези хора нашата категоричност, яснота и открита политика. Това е моето мнение и ще го защитавам.

Водеща: Добре.

Николай Малинов: Нося Ви един подарък, не успях да Ви го представя, съжалявам. Ще го видите.

Водеща: Ами ще ни го представите. „Симетрия на времето", книга първа. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов. Това е опит да избягате от истинските въпроси.

Николай Малинов: Не, аз смятам, че без духовната съставляваща в момента не може да бъде обяснено нищо в нашета държава и не може да бъде даден отговор на нито един от тези въпроси, които Вие повдигате. Но това е въпрос на отделен дебат, каня Ви на обяд или вечеря ако искате...

Водеща: Чудесно.

Николай Малинов: ... защото е поне за два часа.

Водеща: Ще обядваме и ще вечеряме, а сега за закуска ми кажете - разкаяние, като ми говорите за духовна съставляваща, разкаянието път ли е към пречистването на една партия? Разкаянието на лидера за загубите например?

Николай Малинов: Пътя е с покаяние, катарзис, пречистване. Това е въпрос на философия.

Водеща: На книга. На практика ще чакаме какво ще реши лидерът.

Николай Малинов: Но преди това трябва да се назоват грешките, защото ако не характеризираш, не определиш грешката като грешка, а продължаваш да живееш с нея в сърцето си си за никъде.

Водеща: Пак анализ.

Николай Малинов: Е нали това ме питате.

Водеща: Пак анализ.

Николай Малинов: За духовното.

Водеща: Питам за друго, Вие ми отговаряте с духовното, което винаги се превръща в извинение. Може би.

Николай Малинов: На мен ми липсва в обсъждането и решаването на всеки един въпрос и смятам, че ако то се появи като съставляващ елемент, ще имаме много по-ясна картина за това какво се случва и защо се случва.

 

 

Николай Малинов, народен представител от КБ, издател на вестник „Дума”, член на НС на БСП, в интервю за Нова телевизия