/КРОСС/ „Финансистите и банкери като Симеон Дянков не са толкова много. По време на криза, когато банкови системи под държавно управление се сриваха, в България това не бе допуснато", каза зам.-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева в интервю за Дарик радио.
Въпросът за връщането на Дянков трябва да бъде отправен към човека, който поеме мандата, но в политиката нищо не е изключено. „Аз съм много далеч от изпълнителната власт. Убедена съм, че никога няма да имам задължението да съставям кабинет", каза още Цачева.
Според нея Симеон Дянков е поканен в надзора на ВТБ Банк именно защото финансистите и банкерите на неговото ниво не са толкова много. Както бе съобщно снощи, бившият български финансов министър бе избран за член на Надзорния съвет на руската ВТБ банк. Тя е съсобственик, с 9,9%, в българската банка КТБ, поставена под специален надзор от БНБ в петък.
Още тогава стана ясно, че ВТБ е изразила намерение да окаже подкрепа за спасяването на КТБ. Според някои информации се водят преговори за купуването от страна на ВТБ на по-голям дял от КТБ.
„ГЕРБ иска избори, колкото се може по-рано. Няма значение коя от трите спрягани дати би се избрала, но така или иначе трябва първо да има подадена оставка. От начина, по който се говори, включително след вчера, се създава едно впечатление, че ще има оставка, ама надали. Докато не видя на практика подадена оставка, не им вярвам", посочи Цачева.
„Оттук насетне, ако ГЕРБ поеме управлението в някаква форма - самостоятелно или не, за нас е важно да се извади държавата от тази ситуация", добави тя.
По думите й за коалиции към този момент в ГЕРБ няма разговори: „За нас е важно структурите ни да имат мобилизацията, която показахме на евроизборите. Нека да ни подредят избирателите, да се види коя политическа сила с какъв ресурс от гласове е и едва тогава, на базата на политики и общи цели, може да се говори за коалиции".
Цачева отрече приятелство между опозицията и ДПС. Тя добави, че ГЕРБ все още не се е отказала от референдума за изборните правила: „За нас въпросът за задължителното гласуване е свързан с този за електронното. Няма как да задължиш сънародниците ни в чужбина да гласуват иначе. А Коалиция за България не иска електронното гласуване. Това е дискриминация спрямо българските гражданите извън страната. Ако успеем да се представим добре на изборите и направим стабилно мнозинство в следващото НС, има място за референдум и по трите изборни въпроса".