/КРОСС/ Войната Пеевски-Василев доведе до гневното изказване на главния прокурор Сотир Цацаров за превърнатата в „универсален сапун за пране" прокуратура.
„Разводът между Пеевски и Василев има пряко отношение към политическия театър. Олигархическият кръг Доган-Пеевски-КТБ взе властта преди една година и направи правителството. Управлението на този кръг има своите бизнес постижения и откровени политически провали, които предизвикаха негативно отношение към БСП", заяви лидерът на „Движение 21" Татяна Дончева в интервю за Нова телевизия.
„Разводът беше свързан с това всеки да си вземе някакви фирми, които може би са общодоговаряни. Част от фирмите се оказаха на Василев, но с мениджмънт, назначен от Пеевски. Прибирайки фирмите му, той успя да преметне Василев. Към КТБ виси един дълг от 300 млн. лв. на фирми на Делян Пеевски. За да не плащат тези пари и да използват ресурса си в държавата, те направиха този екшън с банката", обясни Дончева.
„Цацаров е главен прокурор не за да решава преписки. Той трябва да е наясно, че като кажат, че има опасност за финансовата стабилност на страната, това може би не са празни приказки", коментира Татяна Дончева.
„Реакцията на държавата нагнетява у хората страхове, че по същия начин може да пострадат и други банки. Точно затова задача номер едно на правителството и БНБ е да овладее тази ситуация", е мнението на Дончева.
Дончева описа схема за прокурорски натиск срещу членове на Комисията за финансов надзор в полза на Делян Пеевски.
Тя припомни конфликта между председателя на КФН Стоян Мавродиев и неговите заместници, възникнал около преместването на комисията в нова сграда миналото лято, сигнала на Мавродиев до прокуратурата, че колегите му го клеветят и отказа на обвинението да разследва случая още през септември м.г.
През последните два-три месеца обаче, градската прокуратура отменила отказа и наредила на МВР да провери заместник на Мавродиев за вредителство - престъпление, сравнимо по тежест с шпионажа и престъпленията срещу държавата, отбеляза Дончева.
Според Дончева всичко това е направено, за да се окаже натиск на комисията, която не би трябвало да даде разрешение за продажбата на „Булгартабак". През март собственик стана регистрираното в Лихтенщайн Livero Establishment, зад което стои неизвестно физическо лице, а според Дончева - най-вероятно Делян Пеевски. Новият собственик не е отправил задължителното търгово предложение към миноритарните акционери и според Дончева това дава повод на регулатора да се намеси.