Йотингер: Продължаващото изграждане на „Южен поток” няма да остане без последици
Секция: ИКОНОМИКА
26 Юни 2014 12:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Йотингер: Продължаващото изграждане на „Южен поток” няма да остане без последици

/КРОСС/ Европейската комисия не може да приеме, че някои държави от ЕС са подписали споразумения с Русия за „Южен поток", при които е нарушено съвместно договореното европейско законодателство, пише еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер в статия за германския бизнес всекидневник Handelsblatt. 

В текста, озаглавен „Сигурността на първо място" Йотингер описва как Европейският съюз би могъл да развие газовите доставки.

„Призовавам тези страни да оставят проекта, докато той не бъде съобразен с европейското право. Който продължава с дейностите невъзмутимо, трябва да очаква последици", предупреждава той, без да споменава конкретни държави.

„Тръбопроводът „Южен поток", който трябва да транспортира газ от Русия през Черно море в ЕС, не осигурява нов източник на доставки. Освен това трябва да се запитаме, дали сега е добро време, да се подписват други споразумения за „Южен поток", пише още еврокомисарят.

Според него Европейската стратегия за енергийна сигурност се нуждае спешно от краткосрочни мерки, предвид неразрешения газов конфликт между Русия и Украйна. „Подготвяме стрестестове, за да идентифицираме пропуските в европейската енергийна система. На база на резултатите трябва навреме да бъдат разработени механизми на солидарност за зимата и при извънредни ситуации", се казва в текста.

Йотингер подчертава са необходими действия в сферата енергийна сигурност, но причина за паника няма: „Убеден съм, че Русия има голям интерес от стабилни доставки за ЕС. Руснаците ще си вкарат автогол, ако загубят доверието на основните си клиенти в ЕС. Както и преди, съм решен да посреднича в газовия спор между Русия и Украйна: решението е възможно и то е в интерес на всички страни".

„Актуалните предизвикателства показват, колко е важна европеизацията на енергийната политика. Голяма енергийна сигурност и отделени, национално ориентирани пазари са взаимно изключващи се понятия. Ако Европа иска да спечели, трябва да играе в екип", заключва Йотингер.