ДПС опитва да върне държавата в тютюневия сектор
Секция: ИКОНОМИКА
26 Юни 2014 12:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ДПС опитва да върне държавата в тютюневия сектор

/КРОСС/ Депутати от ДПС са внесли в сряда в Народното събрание изцяло нов проект на Закон за тютюна и тютюневите изделия. Текстовете предвиждат отмяна на пълната либерализация на производството и търговията с тютюн и връщане на държавния контрол в сектора, съобщава Капитал daily.

Проектът предвижда създаването на изпълнителна агенция по тютюна към земеделското министерство, която ще има както чисто административни функции, така и контрол върху сектора. Тя ще има правомощия да инспектира производствени площи, пунктове за изкупуване на тютюн, транспортни средства, превозващи тютюн, складови помещения и др.

Предвижда се тя да поддържа регистър на тютюнопроизводителите, изкупвачите на суров тютюн и фирмите, които трябва да го преработват. Освен това всички тези групи участници на пазара трябва да предоставят изключително подробни данни за дейността си.

В проекта на закон се предвижда и въвеждането на оценители на качеството, които ще бъдат одобрявани от бъдещата агенция и ще се вписват в регистър. А при спор за качеството на тютюна между производителя и търговеца всяка от страните може да прекрати действието на договора помежду им и да потърси въпросните експерти за становище, като това е за сметка на купувача, независимо кой е подал искане за оценка.

На този етап не е ясно дали настоящият законопроект ще успее да събере парламентарна подкрепа. Пред Капитал Daily представители на ДПС съобщават, че текстовете са внесени заради поети ангажименти към тютюнопроизводителите, като вече е потърсена подкрепа от БСП за тях. От левицата обаче обясниха, че ще дадат становището си, след като се запознаят с тях.

От националната асоциация на тютюнопроизводителите заявиха, че се надяват законът да бъде приет. "Промените ще се отразят положително, ще се въведат дисциплина и ред", заяви председателят на сдружението Цветан Филев, който е бил и в работната група, която изготвя текстовете през последните шест месеца.

Икономисти обаче определят новите текстове като крачка назад. "Внесеният законопроект грубо нарушава принципите на свободния пазар, като централизира сектора и се опитва да постави основи за държавно планиране в производствения процес и търговията. Създава се нова агенция със свръхправомощия, която ще концентрира в ръцете си огромна власт", коментира Николай Вълканов от Института за пазарна икономика.