Без детски надбавки за непълнолетни родители, настоява гражданска петиция
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юни 2014 14:11
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Без детски надбавки за непълнолетни родители, настоява гражданска петиция

/КРОСС/ За промени в Закона за семейните помощи за деца настояват повече от 3000 души, подписали гражданска петиция до президента, министър-председателя, председателя на Народното събрание и омбудсмана.

Петицията настоява за възрастов праг за получаване на помощи при бременност - право на детски надбавки да имат само родители, навършили пълнолетие.

„Законът създава предпоставки за злоупотреба със средствата от републиканския бюджет, защото се дава възможност на малолетни и недееспособни български граждани да раждат деца, които впоследствие също да се възползват от предвидените в закона социални плащания. Maлолетната майка няма нито образователен ценз, нито законовото право да бъде наета на трудов или граждански договор, респективно няма приходи за отглеждането и осигуряването на образованието на детето си. Това води до реалната невъзможност детето й да се интегрира в обществото. Сблъскваме се с абсурда на раждането на деца от деца. Този порочен процес поставя цялото българско общество, трудещите се българи и българската икономика пред неправдата да отглеждат чрез данъците си група от индивиди, за които раждането се е превърнало в бизнес и средство за оцеляване, без да се полага труд. Липсата на възрастови ограничения за получаване на помощи по никакъв начин не оправдава направените плащания, не създава условия за интеграция на малцинствата, не подпомага получаването на образователен ценз, а дори напротив - втвърдява разделението и бедността между тези групи. Записването на възрастов праг от 18 години за получаването на помощи при бременност и за отглеждане на деца ще елиминира или драстично ще намали детската раждаемост до 18-годишна възраст, поради липсата на икономически и финансов мотив за раждане преди тази възраст", посочват авторите на документа.