Муравей Радев: КТБ - челен удар от медийната група на Пеевски и в тила - от държавните институции
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юни 2014 15:08
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Муравей Радев: КТБ - челен удар от медийната група на Пеевски и в тила - от държавните институции

/КРОСС/ Корпоративна търговска банка беше ударена челно от медийната група на Пеевски и в тила - от държавните институции - правителство, прокуратура и БНБ. Какво направи правителството? - първо, мълча дълго, после подкрепи, съвсем сухо и служебно, Централната банка в действията й, но в същото време голямата част от държавните предприятия изтеглиха парите си от тази банка и на практика я обезкървиха. Ако се докаже умисъл и организирано действие от страна на МИЕТ, то би могло да се търси и съдебна отговорност, каза Муравей Радев, министър на финансите в периода 1997-2001 г., в интервю за БНР.. 

Прокуратурата предприе няколко откровено непрофесионални, но за сметка на това публично-демонстративни, акции в банкови офиси, във фирмени офиси, свързани с КТБ, обвини подуправител на БНБ, отговарящ точно за банковия надзор, и арестува трима души за опит за убийство на олигарха Пеевски, а след това се извини, че била сбъркала.

Тези действия нагнетиха общественото безпокойство и засилиха паниката, точно в епицентъра на кризата.

Централната банка се намеси фатално късно, едва когато самата КТБ поиска да бъде поставена под специален надзор. След това вече последваха правилни и решителни действия на БНБ, но каруцата се беше обърнала.

Действията на институциите са подсилили паниката, причинена от медийната атака, и са докарали КТБ до неплатежоспособност, смята Радев.

Кризата в КТБ е лесно овладяема, защото ударът върху нея е външен, и може да бъде преодоляна за около месец. Паниката обаче може да се прехвърли върху други банки, макар че за това няма основания, казва той. Банковата система е много стабилна, а валутният ни ресурс е доста голям. Имаме и висок фискален резерв, а в ръководството на БНБ, за разлика от 1996 г., няма пълен партиен контрол.

Не виждам нито една причина да премахнем валутния борд, нито една, колкото и малка да е, опасност да виси над него, отбеляза Радев.