Опасни дерета и над София
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юни 2014 15:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Опасни дерета и над София

София /КРОСС/ Бедствието от миналата седмица ни даде повод да проверим кои са другите опасни дерета в страната. Примерът днес е от София- квартал "Симеоново", където всеки проливен дъжд е предизвикателство, защото канализация няма, действаща отводнителна система също.
Улица "Шумако", квартал Симеоново, полите на Витоша - оттук като във фуния се стича водата, идваща от планината. При всеки дъжд тук се вливат водите от съседните улици. Канализация няма. Действаща отводнителна система - също.
Уличното платно разказва истории. Как бездействието на държавата е принудило хората да прекрачат закона.
"Това всичко е от дъжда. Като тръгне оттука влиза на хората вътре в двора", каза Георги, жител на кв. "Симеоново".
В квартала има дере, където трябва да се събира водата. Шахтите, през които тя стига до дерето, са запушени. Водата тече по улицата. Удря се в оградата на нов жилищен комплекс. Зад него е дерето. Пътят към дерето обаче е преграден заради паркинг. Водата продължава до Околовръстния път. От общината казват, че досега не са имали сериозни проблеми с наводняване на жилищната зона. Проблем обаче е запълването на дерето с боклуци.
"Отвътре вадиме какви ли не боклуци, които, за съжаление, са изсипани от гражданите", коментира Теодор Петков - зам.-кмет по строителството в район "Витоша".
Според действащия застроителен план от 80-те години районът около дерето е незастроен. Последните 10 години с частични изменения на плана голяма част от дерето е покрита, водата минава през тръба, а районът е гъсто застроен. Какви опасности крие това?
"Ако това съоръжение е предвидено само за провеждане на чисти води без резерв и без да се мисли за това, че могат да се появат и отпадъци и боклуци, естествевно, че този участък може да бъде задръстен и тогава наистина да възникне риск от заливане", посочи Виктор Ташев от УАСГ.
В Департамента по хидрология към БАН не са правили проучване при какви валежи и фактори е възможно сериозно наводнение на тези квартали. Според тях обаче при липса на адекватно отводняване дори малко валежи може да предизвикат сериозни щети.
"Колкото по интензивна е дейността в дадения район, имам предвид стопансак дейност или засторяване, колкото по интензивна е толкова по-често трябва да се прави анализ и оценка на хидроложките параметри в дадената зона, където мога да възникнат високи води", каза още Ташев.
От Басейнова дирекция за управление на водите вече изготвят карти на потенциалните наводнения. Те засягат обаче само реките. В методиката липсва оценка на риска от поройни наводнения. Това означава, че жителите в кварталите под Витоша трябва винаги сда имат едно на ум, съобщи БНТ.