Ангелите от "Аспарухово"
Секция: БЪЛГАРИЯ
26 Юни 2014 21:53
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ангелите от "Аспарухово"

Варна /КРОСС/ Всички съчувстваме на варненци. Но състраданието не помага на хората в "Аспарухово" да си стъпят на краката, да се преборят с калта, да намерят подслон....Сред милионите изпитващи съжаление има и такива, които действат. Без тях жертвите на потопа щяха да са повече, пострадалите още по-отчаяни, а калта нямаше да има край.
Томас Потън отмята коса, поглежда напред с топли и меки очи и продължава да рие калта. Той е досущ като шотландски боец, дошъл да въздаде справедливост, след като природата я отне. Томас учи медицина във Варна. "Тук сме над 45 души. Всичко започна от идеята на Ребека Зорко, която се занимава с образованието на ромските деца във Владиславо. Тя има познати в университета и когато представихме идеята, се стекоха много мои колеги - бъдещи лекари", казва Томас. Групата постоянно снове между няколко от най-пострадалите улици в квартала - рият калта с лопати, оказват първа медицинска помощ.
Сега ще гледат за сипмтомите на заразни болести след наводнението. Макар на външен вид да не личи, Томас е дълбоко състрадателен човек. "Готов е да помогне на всеки", казва неговата партньорка Ребека Зорко. "Аз съм от бедно семейство, роден съм в Брайтън, който е на южното крайбрежие на Англия. Майка ми е просто домакиня, баща ми е обикновен работник.
Но са свикнали да се ангажират с благотворителни каузи", казва Томас. Затова най-естественото нещо за Томас е да запише да учи медицина и да стане лекар. Той отива в Шотландия, където учи анатомия и физиология. След това идва в България и записва един семестър в Медицинския университет в Плевен. "Искам да съм близо до морето, така съм свикнал", казва Томас и обяснява защо се е прехвърлил да учи във Варна. Но истинската причина да се озове в страната ни са ромските деца. Той идва в Кюстендил като доброволец на организацията "Експедиция за развитие и проучване (DARE). Отначало работи в дом за изоставени ромски деца край града. "Опитвахме да създадем повече забавления и социално да ангажираме над 60 ромчета", казва Томас.
След опита в Кюстендил заминава обратно в Англия, където работи в болница."Пътувал съм много - най-много време съм прекарал в Танзания, след това обиколих Азия. България е много интересна - хем определено е Европа, хем е толкова мултикултурна. Не е толкова подредена като западните общества", казва Томас. "Харесва ми тук, истината е, че се опитваме да помогнем на ромите в образованието и интеграцията в обществото. Когато ги удари трагедия като потопа в "Аспарухово", трябва да сме до тях", казва Томас. Това е и мисията на 23-годишната Фунда. Тя е туркиня, но живее в Берлин. "Дойдоха с неин приятел и изчистиха целия апартамент на сина ми", разказва 66-годишният Кемал от удавения квартал. Сега Фунда е неотлъчно до сирачето Румен, което загуби своята майка в потопа.
Семейство Парушеви пък спасиха живота на бай Филип. Сашо е строител, а Диана камериерка. В нощта на потопа 59-годишният ром бил повлечен от вълната, която тръгна от неговата махала, докато търсил внука си. "През пердето видях черна тениска и помислих, че е синът ми, водата прииждаше, но голяма сила ми дойде", връща лентата Диана. Веднага изскочили срещу буйното течение със съпруга си Сашо. За малко да ги отнесе водата, но се преборили и извадили удавника. 20-годишният им син Илия в кошмарната нощ не се прибрал, родителите му го предупредили по телефона да остане при приятели в центъра на Варна.
"Какво като е циганин и той душа носи, ще се давя и пак ще го спася", казва бойната Диана за бай Филип. Тя признава ,че дори не може да плува. Двамата със Сашо не се чувстват герои. Имат се за обикновени хора и са сигурни, че всеки на тяхно място би постъпил така. Семейството плаща наем за общинска къща и двор. Диана и Сашо се влюбили като ученици в 9 клас в гимназията в Суворово. Повече от 28 години са заедно и толкова си приличат, че хората ги бъркат за брат и сестра. Двамата са синеоки, винаги усмихнати. След потопа решили да живеят по-нашироко. Диана продала фамилните ниви, мечтае да купи кола и да отидат на почивка до Каменните гъби в Хасково, след като се вдъхновила от легендата за тях, пише standartnews.com.