/КРОСС/Днес става ясно, кой ще е новият председател на ЕК. Лидерите на 28-те продължават започналата снощи среща на върха на Европейския съюз в Брюксел.
Решението ще бъде взето след обсъждане, което ще приключи в ранния следобед.
Определеният днес кандидат ще трябва да потърси мнозинство в европейския парламент до 16 юли, когато се предвижда евродепутатите да гласуват неговата кандидатура.
Отговорът на въпроса кой трябва да ръководи Европейската комисия през следващите 5 години изглежда предизвестен. Кандидатът на спечелилата изборите ЕНП Жан-Клод Юнкер има подкрепата на леви, десни и центристи, а с продължаващата си съпротива срещу тази кандидатура, британският премиер Дейвид Камерън е изправен пред все по-голяма изолация. Очаква се днес той да поиска безпрецедентно гласуване в Европейския съвет, където подобни решения винаги досега са били вземани с предварително договорен консенсус, и да бъде подкрепен единствено от Унгария. Това, при новите условия, в които никой няма право на вето, няма да е достатъчно за пресичане на пътя на Жан-Клод Юнкер към Еврокомисията, и най-вероятно в късния следобед номинацията му вече ще е факт.
Преди това европейските лидери трябва да парафират определяните като исторически споразумения за асоцииране с Украйна, Грузия и Молдова, които освен европейска перспектива, ще дадат на трите бивши съветски републики и привилегирован достъп до европейските пазари. Друго очаквано днес решение е за подкрепа на изготвената от Европейската комисия стратегия за енергийна сигурност - тя предвижда намаляване на зависимостта от Русия и спиране на проекта „Южен поток".
Днес трябва да бъдат одобрени и препоръките към отделните страни в икономическата и социалната сфера. Тези за България са свързани с бюджетната стабилност, събираемостта на данъците, реформите в пенсионната система, здравеопазването и образованието, както и с изграждането на конкурентен и независим енергиен сектор.